בליעה

בליעה היא תהליך מורכב הדורש שלמות תפקודית של האיברים המעורבים בתהליך הבליעה (פה, לוע, גרון, ושט) ותפקוד תקין של מערכת העצבים האחראית על תהליך הבליעה. ניתן לחלק את תהליך הבליעה לשני שלבים עיקריים – השלב האורופרינגיאלי (שלב הבליעה בו מעורבים הפה והלוע) והשלב האסופגיאלי (השלב הושטי, השלב בו מעורב הושט). הפרעות בליעה בשלב האורופרינגיאלי יכולות לנבוע מהפרעה בשלמות האיברים המעורבים בבליעה (פה, לוע וגרון) כמו למשל לאחר ניתוחים לכריתת גידולים מהשפה, לשון או גרון ולאחר הקרנות לראש ולצוואר. הפרעה בבליעה האורופרינגיאלית יכולות לנבוע גם מבעיה בעצבוב האיברים המעורבים בבליעה כמו שיתוק לשון או חיך אחרי ארוע מוחי, חולשת שרירים וירידה בתחושה בלוע ובגרון עקב מחלות נוירולוגיות (טרשת נפוצה, פרקינסון) ולאחר ניתוחים בראש ובצוואר, שיתוק מיתר קול ועוד.

סימנים לבעיות בליעה כוללים הרגשה שמזון נתקע בגרון, הרגשת גוש בגרון, ליחה מרובה, ריור, שיעול בזמן אכילה או שתייה, קושי בבליעה לנוזלים או מוצקים, ירידה במשקל, דלקות ריאה חוזרות וחזרה של מזון מהוושט לפה.

במרפאה של ד"ר אסטרייכר קדם מבוצע אבחון לבעיית הבליעה עם התמקדות בבעיות בליעה בשלבי הבליעה הראשונים. האבחון כולל שיחה מקדימה בניסיון להתחקות אחר הגורם לבעיית הבליעה, בדיקה מקיפה של הראש והצוואר ואנדוסקופיה של האף הלוע והגרון. במידת הצורך מבוצעת גם בדיקת FEESST (FIBEROPTIC ENDOSCOPIC EVALUATION OF SWALLOWING AND SENSORY TESTING) ממנה ניתן ללמוד אילו מרקמי מזון הנבדק מתקשה לבלוע, האם קיימת שאיפה של מזון או נוזלים לקנה נשימה והאם התחושה בלוע ובגרון תקינה. לבסוף נערכת שיחת סיכום וניתנות המלצות לגבי המשך טיפול. לעיתים יש צורך בהשלמת הבירור על-ידי מומחה לגסטרואנטרולוגיה.


טיפולים לבעיות בליעה יכולים לכלול שינויים במרקם המזון, תרופות לטיפול ברפלוקס לגרון, תרגילי בליעה וטכניקות לשיפור הבליעה בהנחיית קלינאית תקשורת מצוות המרפאה, ופעולות ניתוחיות כגון הזרקות למיתרי הקול למניעת אספירציה, כריתה אנדוסקופית של הסעיף ע"ש צנקר, חיתוך הסוגר העליון בושט והזרקת בוטוקס לסוגר העליון.

טופס כתיבת שאלה
נושא השאלה
השאלה
שם (לא יוצג באתר)
דוא"ל (לא יוצג באתר)
טלפון (לא יוצג באתר)
צרף תמונה
יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה
שלח
איזה מידע חשוב לכתוב בשאלה
1) גיל
2) מין
3) סימפטומים
שמירת פרטיות
השאלות והתמונות המצורפות לשאלה מתפרסמות באתר וחשופות לכלל הגולשים באינטרנט. שם הכותב, הטלפון והדוא"ל לא יוצגו באתר.

42 שאלות גולשים בעמוד זה

שלום שמי כפיר 
בן 70 ,אבי עבר אירוע מוחי שפגע לו בבליעה בצורה מלאה .

יש לו אספירציות  והשתנקויות בזמן שתייה או מאכל..כרגע אוכל עם זונדה

הרופאים ממליצים לעבור לpeg פיום קיבה במיידי.

מבקש את עזרתך הדחופה ..

האם אין אופציה אחרת (מלבד זונדה או דרך ווריד)?

האם ניתן ליצור קשר בדחיפות???

מבקש את עזרתך הדחופהההה!

מבקש בכל לשון של בקשה לפני ביצוע ה peg  ..אמור לעבור בימים הקרובים תודה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
הפרעה בבליעה אחרי ארוע מוחי עשויה להשתפר עם תרגול וזמן.
בנתיים, להזנה, במקרה של אספירציה משמעותית מבצעים פיום קיבה. ניתן להשאר עם זונדה תקופה ממושכת, אך הזונדה עצמה מפריעה לשיפור הבליעה, יכולה לגרון גם נזק מקומי וגם אינה נוחה. אחרי פיום הקיבה ניתן להמשיך בשיקום הבליעה. הפיום אינו מפריע לשיקום ועם יש הטבה בבליעה, ניתן להתחיל לאכול דרך הפה גם כשהפיום קיים.
בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום רב, מס ימים אני מרגיש צורך לבלוע שובושוב כל 20 שניות עד דקה לערך , לפעמים בנוסף מתצברת ליחה, ללא כל קושי וכאב בבליעת מזון או שתיה בנוסף מדי פעם מרגיש גם יובש בגרון תודה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
אם התופעה ממשיכה, כדאי להבדק אצל רופא אא"ג. אולי יש דלקת או ממצא אחר.
בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום
בת 55 לאחר אירוע מוחי קשה נותרה ללא יכולת לדבר עם קושי בבליעה .
יש לציין שהאירוע כבר 3 שנים בהתחלה מוזנת דרך צינור לבטן, השאלה האם העניין הפיך וניתן לטיפול לפחות לחזור לדבר ולו מעט
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
קשה להעריך לפי המידע הזה בלבד. ממליצה לקבוע תור לשיחה ובדיקה.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

למה אחרי כמה פעמים שאני בולע רוק, ומתייבש לי הפה, בשלב מסוים אני לא יכול לבלוע גם אם אני רוצה, עד שנוצרת כמות מסוימת של רוק? אולי זה קשור לחיכוך בתהליך הבליעה? שמתי לב שהתופעה קיימת לא רק אצלי ובשני המינים.
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
הרוק חשוב לתהליך הבליעה. הוא מאפשר יצירת ״כדור״ של מזון שאותו בולעים. כשהפה מתייבש קשה לבלוע. חשוב לשתות מספיק כדי שתהיה הפרשת רוק טובה.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום,
אימי בת 81 עם דמנציה קשה. לאחרונה החלו לה בעיות בליעה שהחמירו עד כדי חוסר יכולת לשתות נוזלים מבלי להשתעל. קיבלנו אבחנה של דיספאגיה מרופא אף אוזן גרון והמלצה לתת הזנה לא אוראלית. הרופא הגריאטר שלה המליץ לבדוק דווקא את נושא הבליעה לעומק יותר עם רופא אא"ג מומחה לכך. האם כדאי להמשיך ולבדוק את נושא הבליעה אצלה?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
אם אימך משתפת פעולה, ניתן לבדוק את מנגנון הבליעה שלה בבדיקת FEES או בבדיקת וידאופלורוסקופיה. לפי הבדיקות יהיה ניתן לקבוע אם יש מרקמים אותם היא מסוגלת לאכול מבלי לסכן את דרכי האויר שלה. לעיתים ניתן לשפר את הבליעה ע"י תרגול עם קלינאית תקשורת, בתנאי שקיים שיתוף פעולה של המטופל.
בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

אני בן 61 ובריא .זה התחיל לפי כשנתיים שמידי פעם שאני אוכל נתקעת חלק קטן מאוכל בגרון והייתי צריך להשתעל ולההוציא את זה לא היה נורה כל כך.בחודש אחרון יש תופעה מדאיגה שאני שוכב לישון פיתאום הרגשה של חנק ולא יכול לינשום רופא אאג קבע רפלוקס עשיתי בדיקת גאסטרוקופיה וקולונוסקופיה היה תקין עשיתי צילום עם שתית בריום העלה שאין רפלוקס ואין בעיה קיבלתי כדורים GAVISCON...DEXILANTולא עוזר..במשך שעות היום הכל כרגיל רק בערב יש תחושת מחנק בגרון שאני מוריד את הראש או שוכב לישון כיאלו סותמים לי את קנה נשימה ..אשמח לתשובה .תודה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
כדאי להמשיך בבירור מבחינת וידאופלורוסקופיה של הבליעה, מנומטריה, אימפידנס ומעבדת שינה.
בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

בן 60
בריא בדרך כלל. עוסק בפעילות גופנית יומית.
ידוע לי שיש לי GERT אבל התחושה של גושון בגרון לא תואמת את תיאורי DISPHAGIA תחתונה. לאחרונה - לאחר כל ארוחה יש תחושה שחלק זעיר מהאוכל נשאר בגרון ויש לי צורך דחוף או להוציאו על ידי שטיפה עם גרגור או לשטוף אותו למטה עם עוד ביס או נוזלים. לעתים זה מצליח ולעיתים ימים אני מאבק בתחושה. קראתי שגם נוצרים נרתיקים בגרון ועוד כמה אפשרויות. השאלה היא האיבחון המדוייק וטיפול מיידי - האם זה אפשרי או שזה חלק מתהליך ההתבגרות ואני צריך לל=מוד לחיות עם זה? איך מיתו לאבחן אותי בוודאות?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
נשמע שיש מקום לברור נוסף של בעיית הבליעה שלך עם בדיקות בליעה שונות. קבע תור למרפאת אף אוזן גרון להמשך בירור.
בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום,
בת 48,לפני כשנתיים התחלתי להרגיש שכאשר אני בולעת האוכל לא מצליח לרדת והוא תקוע ואי אפשר לשחרר את זה ע"י שתיית מים או שיהוק והכניסה חסומה.
פניתי לרופאת משפחה שאיבחנה הליקובקטר , קיבלתי טיפול אך זה לא עזר.
פניתי לא.א.ג. עשה לי בדיקה ע"י צינור שהוא מכניס מהאף עד הוושט והכל היה תקין, הוא הפנה אותי לצילום מערכת עיכול עליונה ויצא הכל תקין.
הרגשה זו לא עברה ואני עדיין מרגישה במצבים מסויימים כשאני בולעת האוכל לא יורד ונשאר תקוע.
מה זה? מה אני צריכה לעשות?
תודה מראש
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
בבקשה פני שוב לאף אוזן גרון וגסטרואנטרולוג לסיום הבירור. יתכן שקיימת בעיה בתנועת הושט הלוע. יש להשלים את הבירורבעזרת בדיקות עזר נוספות.
בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום
אנ בן 20. יש לי תחושה שהרוק נוזל לוושט כאילו משהו לא סגור כמו שצריך, ומלבד אי הנעימות, זה גם מפריע לי לשנה תקינה. זה התחיל אחר ששתיתי במהרה 2 כוסות מרק (לא חם), אחרי ששבעתי מארוחה גדולה. הלכתי לרופא אף-אוזן-גרון, שלא אבחן כלום. גם עשיתי בדיקת צילום בליעה (רנטגן), והכל יצא תקין. יצויין שיש לי רפלוקס, (כך לפי הרופא גסטרו...) אם זה רלוונטי. תודה רבה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
פנה לבדיקת רופא אא"ג. כדאי לשלול בעיה של נזילת נזלת אחורית מהאף או בעיה בסינוסים. אם קיימת עדות לרפלוקס, יש לטפל בו.
אם קיימת בעיה בשינה, יתכן שאצה זקוק לבדיקת שינה.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום
יש לי ילדה בת 9 שנים עם מחלה מיטוכנדריאלית חסר קומפלקס 1
בתקופה האחרונה היא סובלת מבעיית בליעה אוכל ושתייה
פניתי לרופאה שלה וקבעה לי תור אצל קלינאי תקשוגת ברמבם
הוא נתן לי כמה דרכים לעשות אבל לא עזר
אני רוצה לשאול אם ניתן לעשות משהו לפני שנגיע לגסטרוסטרום
אני מחפשת מומחים שיתנו לי פתרון לבעיה
ומצאתי את הדף הזה
תודה על הההבנה
ומקווה לקבל תשובה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
כדאי לפנות למרפאת בליעה לילדים. יש כאלו במרכזים רפואיים גדולים למשל בשניידר, דנה , מאיר, נהריה.

בהצלחה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם