בליעה

בליעה היא תהליך מורכב הדורש שלמות תפקודית של האיברים המעורבים בתהליך הבליעה (פה, לוע, גרון, ושט) ותפקוד תקין של מערכת העצבים האחראית על תהליך הבליעה. ניתן לחלק את תהליך הבליעה לשני שלבים עיקריים – השלב האורופרינגיאלי (שלב הבליעה בו מעורבים הפה והלוע) והשלב האסופגיאלי (השלב הושטי, השלב בו מעורב הושט). הפרעות בליעה בשלב האורופרינגיאלי יכולות לנבוע מהפרעה בשלמות האיברים המעורבים בבליעה (פה, לוע וגרון) כמו למשל לאחר ניתוחים לכריתת גידולים מהשפה, לשון או גרון ולאחר הקרנות לראש ולצוואר. הפרעה בבליעה האורופרינגיאלית יכולות לנבוע גם מבעיה בעצבוב האיברים המעורבים בבליעה כמו שיתוק לשון או חיך אחרי ארוע מוחי, חולשת שרירים וירידה בתחושה בלוע ובגרון עקב מחלות נוירולוגיות (טרשת נפוצה, פרקינסון) ולאחר ניתוחים בראש ובצוואר, שיתוק מיתר קול ועוד.

סימנים לבעיות בליעה כוללים הרגשה שמזון נתקע בגרון, הרגשת גוש בגרון, ליחה מרובה, ריור, שיעול בזמן אכילה או שתייה, קושי בבליעה לנוזלים או מוצקים, ירידה במשקל, דלקות ריאה חוזרות וחזרה של מזון מהוושט לפה.

במרפאה של ד"ר אסטרייכר קדם מבוצע אבחון לבעיית הבליעה עם התמקדות בבעיות בליעה בשלבי הבליעה הראשונים. האבחון כולל שיחה מקדימה בניסיון להתחקות אחר הגורם לבעיית הבליעה, בדיקה מקיפה של הראש והצוואר ואנדוסקופיה של האף הלוע והגרון. במידת הצורך מבוצעת גם בדיקת FEESST (FIBEROPTIC ENDOSCOPIC EVALUATION OF SWALLOWING AND SENSORY TESTING) ממנה ניתן ללמוד אילו מרקמי מזון הנבדק מתקשה לבלוע, האם קיימת שאיפה של מזון או נוזלים לקנה נשימה והאם התחושה בלוע ובגרון תקינה. לבסוף נערכת שיחת סיכום וניתנות המלצות לגבי המשך טיפול. לעיתים יש צורך בהשלמת הבירור על-ידי מומחה לגסטרואנטרולוגיה.


טיפולים לבעיות בליעה יכולים לכלול שינויים במרקם המזון, תרופות לטיפול ברפלוקס לגרון, תרגילי בליעה וטכניקות לשיפור הבליעה בהנחיית קלינאית תקשורת מצוות המרפאה, ופעולות ניתוחיות כגון הזרקות למיתרי הקול למניעת אספירציה, כריתה אנדוסקופית של הסעיף ע"ש צנקר, חיתוך הסוגר העליון בושט והזרקת בוטוקס לסוגר העליון.

טופס כתיבת שאלה
נושא השאלה
השאלה
שם (לא יוצג באתר)
דוא"ל (לא יוצג באתר)
טלפון (לא יוצג באתר)
צרף תמונה
יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה
שלח
איזה מידע חשוב לכתוב בשאלה
1) גיל
2) מין
3) סימפטומים
שמירת פרטיות
השאלות והתמונות המצורפות לשאלה מתפרסמות באתר וחשופות לכלל הגולשים באינטרנט. שם הכותב, הטלפון והדוא"ל לא יוצגו באתר.

24 שאלות גולשים בעמוד זה

לפני כשנה וחצי התחלתי לאבד את חוש הטעם והמזון תפל , כמו כן, קצת קשה, אבל לא תמיד, לבלוע מים.
תודה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
פני בבקשה לבדיקת אף אוזן גרון ונוירולוג על מנת לברר את הסיבה להפרעות. בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

אמא שלי בת 78 עברה ניתוח פיום וניתוח להוצאת ציסטה כעת מתברר שרפלקס הבליעה שלה נפגע והיא אינה מסוגלת לבלוע את הרוק של עצמה

בדיקת רופא אף אוזן גרון העלתה שאין בעיה בגרון

מה עושים?

אודה לעזרתך

רחל
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
תתאמי לה בדיקת FEES לבדוק מה בדיוק ההפרעה במנגנון הבליעה. יתכן ששינוי בכלכלה או תרגול יעזרו לבליעה.
בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום
יש לי בעיה של יובש בפה (שלא אובחנה לה הסיבה, נשלל סינדרום שיורגן וכן בדיקת שירמר תקינה). מעבר לכך שבעית הרוק מציקה וכרגע ללא טיפול, תופעת לווי של הבעיה היא שהרוק שכן נמצא בפה הוא רוק צמיגי וגורם לבעיה בבליעתו. כלומר - המנגנון הטבעי של בליעת רוק "לא עובד" אצלי ואני צריכה לשאוב את הרוק בצורה מלאכותית כדי לבלוע אותו.
שאלתי - האם בעיה כזו היא בתחום הטיפול שלך , האם יש מה לעשות
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
קבעי תור לבדיקת תפקודי בליעה (FEES) כדי לבדוק את העיה.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

הוא מעולם לא לעס בשיניים .ולאחרונה עם סיום כל ארוחה כגון פירות או מרק או בקבוק קשה לו לבלוע רוק והוא מטה את הראש בזמן בליעה והבליעה נשמעת עוברת קשה.עשיתי לו בדיקות דם צילום חזה וגרון נמצא תקין.
האם ישנם טיפולים פרטיים מחוץ למרכזי שיקום כדי להוציא זונדה
שלום רב,
אני בחורה בת 25 ומזה כמה חודשים סובלת מבעיות בליעה שכוללות תחושת חנק בזמן אכילה, תחושה שהאוכל נתקע בגרון ועובר לריאות.
אשמח לתאם פגישת ייעוץ.
שלום רב, עברתי אירוע מוחי בתאריך 31.05.2014. כתוצאה מכך
נפגעה יכולת הבליעה והדיבור. קיים שיתוק בעצב הלשון משמאל.
מאז אני ניזון באופן חיצוני בעזרת פג המחובר לבטני.
האם קיים פתרון שיוכל לסייע למצבי?
תודה,
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
יתכן שתרגול בליעה עם קלינאית תקשורת יסייע לך להשתקם. יכולת השיקום תלויה גם בתפקוד שאר האיברים הקשורים לבליעה פרט ללשון, כלומר האם קיים שיתוק או חולשה גם בשרירי הלוע, הגרון או הושט. בדיקת מומחה אף אוזן גרון מלאה תעזור לענות על שאלות אלו ויתכן שיש צורך בבדיקת FEES להערכת מנגנון הבליעה אצלך.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום רב
אמא סובלת מזה כ 8 חודשים מבעיית בליעה ולא מצליחה לבלוע מוצק אלה רק נוזלים היא כמעט 30 קילו ממשקלה הייתה באישפוזים רופאים פרטיים עשתה כל הבדיקות כולל מנומטריה של הוושט בדיקת hp 24 שעות בדיקת בריום בדיקות סיטי לקיחת ביופסיה כל הבדיקות לא העלו דבר רציתי לדעת אם את יכולה לטפל בה ולגרום לה לחזור לאכול מוצק ושתתחיל לבלוע אולי יש ניתוח כלשהו או משהו אחר
אודה על תשובתך לפני שאקבע תור
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
יתכן שאוכל לעזור. אדע רק לאחר בדיקת אמך ועיון בתוצאות הבדיקות שעשתה. פני גם לדיאטנית שתרכיב לה כלכלה נוזלית מספקת כדי שהירידה במשקל תפסק.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום לדר.יעל אסטרייכר-קדם.בני בן8 שנים ו9 חודשים.עד גיל 4.5 שנים אכל ושתה דרך הפה ופתעום הוא התחיל לאכול מעט וגם הוא היה פולט ואז אחרי רב הבדיקות שהילד שלי עבר הרופאים אמרו לי שהאוכל נכנס לריאות ושאסור להאכיל אותו דרך הפה ושצריך לנתח לעשות גסטרוסטום+פונדופליקציה,זה מה שנעשה בשנת2010.אחרי3-4 חודשים ראיתי שהאוכל מדי פעם עולה לו ויוצא דרך הפה.פנינו לרופא המנתח ואמרתי לו שהאוכל יוצא אבל הוא לא הקשיב לי שנתיים וחצי עד שהרופא בית של הילד דיבר איתו ואמר לו שחייבים לנתח שוב כי הניתוח לא היה מוצלח,ואז נותח בפעם השניה ב2013 באפריל.אבל זה שהרופא המנתח לא שמע לי זה עשה נזק גדול לריאות שהילד היה חייב לעבור ניתוח שלתרכיאוסתמיה בחודש מאי 2013.בקיצור מה שאני מאוד רוצה זה להוציא את הילד שלי מכל הסיפור הזה של תרכיאוסתמיה וגםגסטרוסטום צריך לחזק את השרירים לפי דעתי.
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
קשה לייעץ בבעיה מורכבת כזו דרך האינטרנט. ממליצה לקבוע תור למרפאת אף אוזן גרון ילדים בדנה להתייעצות.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום רב, נרשם לי דוקסילין לאחר שבבדיקת PCR גילו לי U.UREAL/PARVUM
ודיווחתי על בעיות שהציקו לי.
כעקרון אני עושה הכל. לא לוקח על בטן ריקה, בלי חלב, כוס מים מלאה ולא שוכב חצי שעה.
למרות הכל התחילה לי הרגשה מוזרה בגרון, כאילו תקוע שם משהו.
כמו שיש דלקת גרון וקשה קצת לבלוע, אבל אין לי קושי לבלוע או כאבים, סתם כאילו יש שם משהו. מה לעשות? האם יעבור?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
פנה לבדיקת הגרון ע"י מומחה אף אוזן גרון.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם