בליעה

בליעה היא תהליך מורכב הדורש שלמות תפקודית של האיברים המעורבים בתהליך הבליעה (פה, לוע, גרון, ושט) ותפקוד תקין של מערכת העצבים האחראית על תהליך הבליעה. ניתן לחלק את תהליך הבליעה לשני שלבים עיקריים – השלב האורופרינגיאלי (שלב הבליעה בו מעורבים הפה והלוע) והשלב האסופגיאלי (השלב הושטי, השלב בו מעורב הושט). הפרעות בליעה בשלב האורופרינגיאלי יכולות לנבוע מהפרעה בשלמות האיברים המעורבים בבליעה (פה, לוע וגרון) כמו למשל לאחר ניתוחים לכריתת גידולים מהשפה, לשון או גרון ולאחר הקרנות לראש ולצוואר. הפרעה בבליעה האורופרינגיאלית יכולות לנבוע גם מבעיה בעצבוב האיברים המעורבים בבליעה כמו שיתוק לשון או חיך אחרי ארוע מוחי, חולשת שרירים וירידה בתחושה בלוע ובגרון עקב מחלות נוירולוגיות (טרשת נפוצה, פרקינסון) ולאחר ניתוחים בראש ובצוואר, שיתוק מיתר קול ועוד.

סימנים לבעיות בליעה כוללים הרגשה שמזון נתקע בגרון, הרגשת גוש בגרון, ליחה מרובה, ריור, שיעול בזמן אכילה או שתייה, קושי בבליעה לנוזלים או מוצקים, ירידה במשקל, דלקות ריאה חוזרות וחזרה של מזון מהוושט לפה.

במרפאה של ד"ר אסטרייכר קדם מבוצע אבחון לבעיית הבליעה עם התמקדות בבעיות בליעה בשלבי הבליעה הראשונים. האבחון כולל שיחה מקדימה בניסיון להתחקות אחר הגורם לבעיית הבליעה, בדיקה מקיפה של הראש והצוואר ואנדוסקופיה של האף הלוע והגרון. במידת הצורך מבוצעת גם בדיקת FEESST (FIBEROPTIC ENDOSCOPIC EVALUATION OF SWALLOWING AND SENSORY TESTING) ממנה ניתן ללמוד אילו מרקמי מזון הנבדק מתקשה לבלוע, האם קיימת שאיפה של מזון או נוזלים לקנה נשימה והאם התחושה בלוע ובגרון תקינה. לבסוף נערכת שיחת סיכום וניתנות המלצות לגבי המשך טיפול. לעיתים יש צורך בהשלמת הבירור על-ידי מומחה לגסטרואנטרולוגיה.


טיפולים לבעיות בליעה יכולים לכלול שינויים במרקם המזון, תרופות לטיפול ברפלוקס לגרון, תרגילי בליעה וטכניקות לשיפור הבליעה בהנחיית קלינאית תקשורת מצוות המרפאה, ופעולות ניתוחיות כגון הזרקות למיתרי הקול למניעת אספירציה, כריתה אנדוסקופית של הסעיף ע"ש צנקר, חיתוך הסוגר העליון בושט והזרקת בוטוקס לסוגר העליון.

טופס כתיבת שאלה
נושא השאלה
השאלה
שם (לא יוצג באתר)
דוא"ל (לא יוצג באתר)
טלפון (לא יוצג באתר)
צרף תמונה
יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה
שלח
איזה מידע חשוב לכתוב בשאלה
1) גיל
2) מין
3) סימפטומים
שמירת פרטיות
השאלות והתמונות המצורפות לשאלה מתפרסמות באתר וחשופות לכלל הגולשים באינטרנט. שם הכותב, הטלפון והדוא"ל לא יוצגו באתר.

19 שאלות גולשים בעמוד זה

שלום רב,
אני בחורה בת 25 ומזה כמה חודשים סובלת מבעיות בליעה שכוללות תחושת חנק בזמן אכילה, תחושה שהאוכל נתקע בגרון ועובר לריאות.
אשמח לתאם פגישת ייעוץ.
שלום רב, עברתי אירוע מוחי בתאריך 31.05.2014. כתוצאה מכך
נפגעה יכולת הבליעה והדיבור. קיים שיתוק בעצב הלשון משמאל.
מאז אני ניזון באופן חיצוני בעזרת פג המחובר לבטני.
האם קיים פתרון שיוכל לסייע למצבי?
תודה,
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
יתכן שתרגול בליעה עם קלינאית תקשורת יסייע לך להשתקם. יכולת השיקום תלויה גם בתפקוד שאר האיברים הקשורים לבליעה פרט ללשון, כלומר האם קיים שיתוק או חולשה גם בשרירי הלוע, הגרון או הושט. בדיקת מומחה אף אוזן גרון מלאה תעזור לענות על שאלות אלו ויתכן שיש צורך בבדיקת FEES להערכת מנגנון הבליעה אצלך.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום רב
אמא סובלת מזה כ 8 חודשים מבעיית בליעה ולא מצליחה לבלוע מוצק אלה רק נוזלים היא כמעט 30 קילו ממשקלה הייתה באישפוזים רופאים פרטיים עשתה כל הבדיקות כולל מנומטריה של הוושט בדיקת hp 24 שעות בדיקת בריום בדיקות סיטי לקיחת ביופסיה כל הבדיקות לא העלו דבר רציתי לדעת אם את יכולה לטפל בה ולגרום לה לחזור לאכול מוצק ושתתחיל לבלוע אולי יש ניתוח כלשהו או משהו אחר
אודה על תשובתך לפני שאקבע תור
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
יתכן שאוכל לעזור. אדע רק לאחר בדיקת אמך ועיון בתוצאות הבדיקות שעשתה. פני גם לדיאטנית שתרכיב לה כלכלה נוזלית מספקת כדי שהירידה במשקל תפסק.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום לדר.יעל אסטרייכר-קדם.בני בן8 שנים ו9 חודשים.עד גיל 4.5 שנים אכל ושתה דרך הפה ופתעום הוא התחיל לאכול מעט וגם הוא היה פולט ואז אחרי רב הבדיקות שהילד שלי עבר הרופאים אמרו לי שהאוכל נכנס לריאות ושאסור להאכיל אותו דרך הפה ושצריך לנתח לעשות גסטרוסטום+פונדופליקציה,זה מה שנעשה בשנת2010.אחרי3-4 חודשים ראיתי שהאוכל מדי פעם עולה לו ויוצא דרך הפה.פנינו לרופא המנתח ואמרתי לו שהאוכל יוצא אבל הוא לא הקשיב לי שנתיים וחצי עד שהרופא בית של הילד דיבר איתו ואמר לו שחייבים לנתח שוב כי הניתוח לא היה מוצלח,ואז נותח בפעם השניה ב2013 באפריל.אבל זה שהרופא המנתח לא שמע לי זה עשה נזק גדול לריאות שהילד היה חייב לעבור ניתוח שלתרכיאוסתמיה בחודש מאי 2013.בקיצור מה שאני מאוד רוצה זה להוציא את הילד שלי מכל הסיפור הזה של תרכיאוסתמיה וגםגסטרוסטום צריך לחזק את השרירים לפי דעתי.
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
קשה לייעץ בבעיה מורכבת כזו דרך האינטרנט. ממליצה לקבוע תור למרפאת אף אוזן גרון ילדים בדנה להתייעצות.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום רב, נרשם לי דוקסילין לאחר שבבדיקת PCR גילו לי U.UREAL/PARVUM
ודיווחתי על בעיות שהציקו לי.
כעקרון אני עושה הכל. לא לוקח על בטן ריקה, בלי חלב, כוס מים מלאה ולא שוכב חצי שעה.
למרות הכל התחילה לי הרגשה מוזרה בגרון, כאילו תקוע שם משהו.
כמו שיש דלקת גרון וקשה קצת לבלוע, אבל אין לי קושי לבלוע או כאבים, סתם כאילו יש שם משהו. מה לעשות? האם יעבור?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
פנה לבדיקת הגרון ע"י מומחה אף אוזן גרון.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

אני בת 66.5 מזה 10 ימים יש לי כאבים באוזן שמאל. הכאבים מופיעים בזמן בליעה של רוק או אוכל וכן לפעמים כמו מכת ברק מופיע כאב לשניות בודדות. אני מצוננת מעט. לפני כ 25 שנה חליתי בפציאליס בצד שמאל ומאז האזור רגיש. יחד עם הכאב באוזן אינני יכולה לגעת בשיער בגלל רגישות יתר וכן בלחי השמאלית. הכאב הופיע יחד עם כאב במקום שהיתה שן בינה עליונה בזמן צחצוח שיניים. רופא א.א.גרון לא מצא דבר ואמר לי לחמם את המקום. עשיתי השבוע בדיקת שמיעה שיצאה תקינה. אני עובדת כ-44 שנים במוקד טלפונים עם אוזניות.
תודה על עזרתכם.
שלום רב, נטלתי תרופה בשם דוקסלין כבר בכדור הראשון חשתי חנק וצרבות איומות בגרון לאחר 3 כדורים פניתי לרופאה וטענה כי אין קשר לכדור החלטתי על דעת עצמי להפסיק כבר מזה שבוע שיש לי בעית בליעה המלוואה בכאבים איומים באיזור הבטן העליונה הלכתי לרופא משפחה הביא לי אומפרדקס שלא עוזר בכלל לצייון שבעבר סבלתי מכיבי כיבה אך הכאב לא דומה לזה השכלה שלי האם נפגע לי הוושט בעקבות הכדור אן שבאמת יעבור לי לבד כמו שהרופא אומר ייצא מהגוף ???????
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
דוקסילין עלול לגרום לפצע ברירית הושט. אם ממשיכים הכאבים מומלץ לפנות לבדיקת רופא אף אוזן גרון וגסטרואנטרולוג.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום רב,
בעלי בן 54 סיים לפני 5 ימים טיפולי הקרנות וכימו לטיפול בגידול. הבעיה שבמשך כשבוע יש לו ליחה מציקה כל 10 דק' מה שמתיש אותו לחלוטין והוא לא מסוגל לאכול ולשתות. הוא כרגע מקבל אינפוזיה בבית. נתנו לו תרופה אחת אך לפני יומיים החליפו לו לתרופת בשם ראולין. כדור שממיסים במים. עדיין אין שום שינוי משמעותי או הטבה כלשהיא. השאלה היא האם זה נורמלי להיות שבוע אחרי ההקרנות עם ליחה כל כך קשה ומתישה. ושאלה שניה מאוד חשובה לנו, אחרי כמה זמן יתחיל בעלי להרגיש הטבה משמעותית עם התרופה הנ"ל. והאם יש לך המלצה אחרת? תודה מראש
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
התרופה שקיבל מיועדת ל"ריכוך" הליחה. התופעות שאת מתארת אופייניות למצב לאחר טיפול בקרינה. מצופה שינוי לטובה תוך מספר שבועות, אך בדרך כלל תשאר מידה של יובש בפה גם לאחר ההחלמה מהטיפול בקרינה.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום רב,
נערה בת 13 עברה לפני חמישה ימים ניתוח להסרת בלוטת התריס עקב גידול. מיד לאחר הניתוח התקשתה לנשום וקיבלה חמצן במשך יממה. בבדיקה נמצא ששני השרירים של מיתרי הקול אינם עובדים. בהדרגה חל שיפור במצב ולאחר יומיים מהניתוח נצפתה פעילות חלשה של שני השרירים. היום היא מדברת, אך מופיעה צרידות. הבעייה העיקרית היא חוסר יכולת לבלוע נוזלים. בבליעת מוצקים קיים לעיתים קושי קל.
לאור תיאור זה, מהו הסיכוי להחלמה מלאה של מיתרי הקול והיכולת לבלוע,
והאם קיימים טיפולים מומלצים לשיפור הסימפטומים?

תודה רבה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
אם השיתוק של המיתרים חלקי יש סיכוי טוב לשיפור נוסף עם הזמן. מומלץ להזמין אליה קלינאית תקשורת כדי לבצע הערכת בליעה ותרגול בליעה. יתכן שיהיה צורך גם בבדיקת FEES. כתלות במיקום מיתרי הקול ומצב התנועה שלהם ניתן לשקול הזרקת חומר ממלא למיתרי הקול לשיפור הסגירה של המיתרים. שיפור בסגירה מצד שני עלול לגרום להיצרות במעבר האויר ולהפרעה נשימתית, כך שההחלטה על מה "מתאים" לבת צריך להעשות ע"י מומחה אף אוזן גרון לקול ובליעה.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

אני בת 42 בדרך כלל בריאה. אבל כבר תקופה קצרה שהאוכל נצקע לי בגרון לפני שנה וחצי היה לי אותו בעיה והתבקשתי לעשות טלסקופיה..ובנוסף ביופסיה.הייתי מעניינת לקבל יעוץ תודה רבה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
את זקוקה לבדיקת רופא אף אוזן גרון. יתכן שיהיה צורך בביצוע בליעת בריום ו/או בדיקת FEES כדי להגיע להבחנה. ניתן לתאם תור למרפאה בטל. 03-6970700.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם