בליעה

בליעה היא תהליך מורכב הדורש שלמות תפקודית של האיברים המעורבים בתהליך הבליעה (פה, לוע, גרון, ושט) ותפקוד תקין של מערכת העצבים האחראית על תהליך הבליעה. ניתן לחלק את תהליך הבליעה לשני שלבים עיקריים – השלב האורופרינגיאלי (שלב הבליעה בו מעורבים הפה והלוע) והשלב האסופגיאלי (השלב הושטי, השלב בו מעורב הושט). הפרעות בליעה בשלב האורופרינגיאלי יכולות לנבוע מהפרעה בשלמות האיברים המעורבים בבליעה (פה, לוע וגרון) כמו למשל לאחר ניתוחים לכריתת גידולים מהשפה, לשון או גרון ולאחר הקרנות לראש ולצוואר. הפרעה בבליעה האורופרינגיאלית יכולות לנבוע גם מבעיה בעצבוב האיברים המעורבים בבליעה כמו שיתוק לשון או חיך אחרי ארוע מוחי, חולשת שרירים וירידה בתחושה בלוע ובגרון עקב מחלות נוירולוגיות (טרשת נפוצה, פרקינסון) ולאחר ניתוחים בראש ובצוואר, שיתוק מיתר קול ועוד.

סימנים לבעיות בליעה כוללים הרגשה שמזון נתקע בגרון, הרגשת גוש בגרון, ליחה מרובה, ריור, שיעול בזמן אכילה או שתייה, קושי בבליעה לנוזלים או מוצקים, ירידה במשקל, דלקות ריאה חוזרות וחזרה של מזון מהוושט לפה.

במרפאה של ד"ר אסטרייכר קדם מבוצע אבחון לבעיית הבליעה עם התמקדות בבעיות בליעה בשלבי הבליעה הראשונים. האבחון כולל שיחה מקדימה בניסיון להתחקות אחר הגורם לבעיית הבליעה, בדיקה מקיפה של הראש והצוואר ואנדוסקופיה של האף הלוע והגרון. במידת הצורך מבוצעת גם בדיקת FEESST (FIBEROPTIC ENDOSCOPIC EVALUATION OF SWALLOWING AND SENSORY TESTING) ממנה ניתן ללמוד אילו מרקמי מזון הנבדק מתקשה לבלוע, האם קיימת שאיפה של מזון או נוזלים לקנה נשימה והאם התחושה בלוע ובגרון תקינה. לבסוף נערכת שיחת סיכום וניתנות המלצות לגבי המשך טיפול. לעיתים יש צורך בהשלמת הבירור על-ידי מומחה לגסטרואנטרולוגיה.


טיפולים לבעיות בליעה יכולים לכלול שינויים במרקם המזון, תרופות לטיפול ברפלוקס לגרון, תרגילי בליעה וטכניקות לשיפור הבליעה בהנחיית קלינאית תקשורת מצוות המרפאה, ופעולות ניתוחיות כגון הזרקות למיתרי הקול למניעת אספירציה, כריתה אנדוסקופית של הסעיף ע"ש צנקר, חיתוך הסוגר העליון בושט והזרקת בוטוקס לסוגר העליון.

טופס כתיבת שאלה
נושא השאלה
השאלה
שם (לא יוצג באתר)
דוא"ל (לא יוצג באתר)
טלפון (לא יוצג באתר)
צרף תמונה
יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה
שלח
איזה מידע חשוב לכתוב בשאלה
1) גיל
2) מין
3) סימפטומים
שמירת פרטיות
השאלות והתמונות המצורפות לשאלה מתפרסמות באתר וחשופות לכלל הגולשים באינטרנט. שם הכותב, הטלפון והדוא"ל לא יוצגו באתר.

32 שאלות גולשים בעמוד זה

שלום,
אמא שלי בת 73 עברה ניתוח בירך היה לה שבר מנפילה לפני 5 חודשים הניתוח עבר קל והצליח והכול היה בסדר אחריי. לפני 4 שבועות היא הרגישה בעיה בגרון שהיא לא יכולה לאכול ולשתות והיא מוציאה המון ליחות וגם יורד לה מהאף נזילות לפעמים היא לא אוכלת כבר 4 שבועות בכלל והיא ירדה במשקל המון האוכל השתיה עולה לה חונק אותה והיא מוציאה הכול בחזרה עם ליחות היא היתה בבית חולים עשתה את כל הבדיקות ולא מצאו כלום לא בושט ולא בסיטי לא בגרון הכול יצא תקין היא היתה באף אוזן גרון עשו לה בדיקה דרך האף ועדין אין לנו את התשובה לזה כי זה לוקח 4 שבועות. אני מאוד מודאגת מה ניתן עוד לעשות?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
חושבת שאמך זקוקה לבדיקת בליעה (בדיקת FEES או ודאופלורוסקופיהׂ). אם עדיין לא ביצעה, יש לקבוע תור לאחת מהבדיקות. לעתים מזינים בזונדה עד לסיום הבירור. פו לרופא המשפחה שלה כדי שיבדוק כמה חמור מצבה ואם יש צורך מידי באשפוז או בהזנה חליפית.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

בת 78 בריאה, סובלת 4 שנים מליחה מוצקה ממש וזה מחמיר , קיבלה מגוון תרופות שאינן עוזרות.
מה ניתן לעשות
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
כדאי לשלול אלרגיה או רפלוקס חומצי או סינוסטיס כרונית שגורמת לליחה.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

בת 46 מרגישה כבר למעלה משנה כאילו יש לי מחנק בגרון ומתחילה לברור מה אוכלת כלומר מפחדת לאכול דברים קטנים כמו פרות וגרעינים מחשש לחנק. יש לי תחושה בהרבה מקרים כאילו נתקע לי משהו בגרון ואני צריכה לאכול משהו כמו לחם כדי שירד. זה מלחיץ אותי מאוד ואני חוששת מבדיקת אידוסקופיה. אני כל הזמן מנסה לבלוע כאילו להוריד משהו תקוע. זה לא קורה בכל ארוחה אך אני חוששת בכל פעם שאני אוכלת. יש בדיקה או צילום שיכולים להרגיע אותי?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
אם את חוששת מבדיקת בליעה בעסרת אנדוסקופ, ניתן לבצע בדיקת וידאופלורוסקופיה של הבליעה. זה צילום רנטגן שלך בזמן האכילה. מבוצע בדרך כלל במכונים גסטרואנטרולוגיים.
בכל מקרה, כדאי לבדוק את הלוע והגרון שלך בבדיקה אנדוסקופית.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום ד"ר:
יש לי פעוט בן שנה וחודשיים תמיד באחוזים 3 ומטה (תת משקל) שיניים עדין, מתקשה ללעוס מאכלים התואמים את בני גילו כגון פסטה בייבי, במבה, ביסקוויטים, ירקות מאודים המרוסקים במזלג ועוד ועוד, עדין אוכל מאכלים טחונים, יש לציון משנולד היה אוכל ומקיא הכל ניסיתי כל התמל עד שהרופא התאימה לנו אנפמיל ar ומאז לא הקיא יותר,ובגיל חצי שנה החלפנו למטרנה בהמלצת הרופאה ברוך השם הכל בסדר , ניסיתי לתת לא טחון אך ללא הצלחה תמיד עשה רפלקס הקאה .
מה ניתן לעשות ?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
קבעי תור למרפאת הפרעות אכילה ילדים בבית החולים דנה בתל אביב להמשך בירור.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום רב..אני מאובחנת ברפלוקס מיולי 2017, עשיתי את הבדיקה של גסטרוסקופיה , שם נראה רפלוקס ודלקת בושט תחתונה דרגה 1, הומלץ לי לקחת טיפול..לוקחת טיפול מלפני חודש כאשר החל כנראה סיבוך שהתחיל עם המון ליחה קושי בנשימה קושי בבליעה ודלקת במיתרי הקול..עשיתי סיטי צוואר וחזה שיצא תקין..הליחות הפסיקו,ויש הטבה בנשימה, אך יש לי קושי בבליעה ברוב הפעמים שאני אוכלת מרגישה שהאוכל נתקע, כרגע גם במנוחת קול להמלצת אף אוזן גרון, רופאת הגסטרו שמטפלת בי אמרה שאין מה לעשות כרגע רק להמשיך לקחת את הטיפול ולתת לגוף להחלים..חייבת לציין שבחודשיים האחרונים ירדתי במשקל 10 קילו. שאלתי היא האם באמת זה הפיתרון היחידי כמו שהרופאה של הגסטרו אמרה רק זמן לתת לגוף להחלים ולהמשיך את הטיפול של הרפלוקוס, ואם עשיתי את הבדיקה ביולי האם יכולים להיות שינויים משמעותיים כי לא לקחתי את הטיפול בזמן רק 3 חודשים אחריי, רופאת הגסטרו לא הסכימה לעשות לי בדיקה נוספת של גסטרוסקופיה..תודה מראש על המענה.
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
את זקוקה לבדיקת רופא אף אזון גרון כדי לשלול סיבות אחרות לסימפטומים שלך, פרט לרפלוקס. יתכן שיש צורך בבדיקת בליעה: FEES.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום !
אני עובד מספר שנים במפעל אשר עובד עם חומרים כימים ודבקים מסוכנים..
כבר מעל ל3 שנים אני סובל בגירוי בגרון וליחה מוגברת שמלוות בשיעול מציק ובשנה האחרונה יותר ומרגיש כאילו הגרון מתכווץ וקשה לדבר ממש ...
עברתי את כל הבדיקות שיש ברפואה המתקדמת וקבלתי כל מני השערות וסיבות לדבר, אך כל הבדיקות והצילומים תקינים וללא ממצאים מיוחדים...
השאלה האם החומרים הכימיים שאני עובד אתם גורמים לי את התחושה הזו?!
וכיצד ניתן לטפל בבעיה?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
תתכן תגובה אלרגית לאחד החומרים או גירוי של הרקמות בגרון ובלוע שלך ע"י אחד החומרים. קבע פגישה עם רופא מומחה לטוקסיקולוגיה (טוקסיקולוג) וכן עם רופא מומחה לאלרגיה (אלרגולוג). רצוי להביא לרופאים את רשימת החומרים להם אתה חשוף.
בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום לך
אני בת 65 ומגיל צעיר זוכרת שכניסת מים או רוק בטעות גורמים לי למצב חנק עד כדי פחד ממשי מ מוות
בשנים האחרונות עלתה התדירות.נשללה בעית בליעה לפני 15 שנה.
האם מדובר באנומליה כלשהי ?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
כשמים או מזון מגיעים למיתרי הקול (דבר שלא אמור לקרות בדרך כלל), יש התכווצות של מיתרי הקול וסגירה שלהם כדי למנוע מעבר של המים או המזון לקנה הנשימה והריאות. זו הסיבה להרגשת המחנק. זהו רפלקס תקין של המיתרים למנוע פגיעה בריאות. יתכן שקיימת אצלך בעיה בקורדינציה של הבליעה שגורמת למים או מזון מלכתחילה להגיע למיתרי הקול. מומלץ לפנות לבדיקת FEES או וידאופלורוסקופיה של הבליעה וכן לבדיקת נוירולוג.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום ד"ר יעל,
אבא שלי עבר אירוע מוחי לפני חודש וחצי.
וישנה הפרעת בליעה קשה-קושי לבלוע רוק בסיסי.
הוא כרגע מונשם מהגרון ומואכל ע"י זונדה.
הבנו היום שיש לו שיתוק בוילון הגרון(חיך).
האם ישנו טיפול לזה?
תודה רבה.
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
בדרך כלל נזקקים לטיפול בליעה ע"י קלינאית תקשורת. אביך זקוק להערכת בליעה ע"י קלינאית תקשורת ויתכן שיזדקק גם לבדיקת FEES שבודקת את מנגמון הבליעה. ניתן לתאם תור לבדיקת FEES בטל. 03-6970700.

בהצלחה.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

לפני כשנה וחצי התחלתי לאבד את חוש הטעם והמזון תפל , כמו כן, קצת קשה, אבל לא תמיד, לבלוע מים.
תודה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
פני בבקשה לבדיקת אף אוזן גרון ונוירולוג על מנת לברר את הסיבה להפרעות. בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

אמא שלי בת 78 עברה ניתוח פיום וניתוח להוצאת ציסטה כעת מתברר שרפלקס הבליעה שלה נפגע והיא אינה מסוגלת לבלוע את הרוק של עצמה

בדיקת רופא אף אוזן גרון העלתה שאין בעיה בגרון

מה עושים?

אודה לעזרתך

רחל
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
תתאמי לה בדיקת FEES לבדוק מה בדיוק ההפרעה במנגנון הבליעה. יתכן ששינוי בכלכלה או תרגול יעזרו לבליעה.
בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם