בליעה

בליעה היא תהליך מורכב הדורש שלמות תפקודית של האיברים המעורבים בתהליך הבליעה (פה, לוע, גרון, ושט) ותפקוד תקין של מערכת העצבים האחראית על תהליך הבליעה. ניתן לחלק את תהליך הבליעה לשני שלבים עיקריים – השלב האורופרינגיאלי (שלב הבליעה בו מעורבים הפה והלוע) והשלב האסופגיאלי (השלב הושטי, השלב בו מעורב הושט). הפרעות בליעה בשלב האורופרינגיאלי יכולות לנבוע מהפרעה בשלמות האיברים המעורבים בבליעה (פה, לוע וגרון) כמו למשל לאחר ניתוחים לכריתת גידולים מהשפה, לשון או גרון ולאחר הקרנות לראש ולצוואר. הפרעה בבליעה האורופרינגיאלית יכולות לנבוע גם מבעיה בעצבוב האיברים המעורבים בבליעה כמו שיתוק לשון או חיך אחרי ארוע מוחי, חולשת שרירים וירידה בתחושה בלוע ובגרון עקב מחלות נוירולוגיות (טרשת נפוצה, פרקינסון) ולאחר ניתוחים בראש ובצוואר, שיתוק מיתר קול ועוד.

סימנים לבעיות בליעה כוללים הרגשה שמזון נתקע בגרון, הרגשת גוש בגרון, ליחה מרובה, ריור, שיעול בזמן אכילה או שתייה, קושי בבליעה לנוזלים או מוצקים, ירידה במשקל, דלקות ריאה חוזרות וחזרה של מזון מהוושט לפה.

במרפאה של ד"ר אסטרייכר קדם מבוצע אבחון לבעיית הבליעה עם התמקדות בבעיות בליעה בשלבי הבליעה הראשונים. האבחון כולל שיחה מקדימה בניסיון להתחקות אחר הגורם לבעיית הבליעה, בדיקה מקיפה של הראש והצוואר ואנדוסקופיה של האף הלוע והגרון. במידת הצורך מבוצעת גם בדיקת FEESST (FIBEROPTIC ENDOSCOPIC EVALUATION OF SWALLOWING AND SENSORY TESTING) ממנה ניתן ללמוד אילו מרקמי מזון הנבדק מתקשה לבלוע, האם קיימת שאיפה של מזון או נוזלים לקנה נשימה והאם התחושה בלוע ובגרון תקינה. לבסוף נערכת שיחת סיכום וניתנות המלצות לגבי המשך טיפול. לעיתים יש צורך בהשלמת הבירור על-ידי מומחה לגסטרואנטרולוגיה.


טיפולים לבעיות בליעה יכולים לכלול שינויים במרקם המזון, תרופות לטיפול ברפלוקס לגרון, תרגילי בליעה וטכניקות לשיפור הבליעה בהנחיית קלינאית תקשורת מצוות המרפאה, ופעולות ניתוחיות כגון הזרקות למיתרי הקול למניעת אספירציה, כריתה אנדוסקופית של הסעיף ע"ש צנקר, חיתוך הסוגר העליון בושט והזרקת בוטוקס לסוגר העליון.

טופס כתיבת שאלה
נושא השאלה
השאלה
שם (לא יוצג באתר)
דוא"ל (לא יוצג באתר)
טלפון (לא יוצג באתר)
צרף תמונה
יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה
שלח
איזה מידע חשוב לכתוב בשאלה
1) גיל
2) מין
3) סימפטומים
שמירת פרטיות
השאלות והתמונות המצורפות לשאלה מתפרסמות באתר וחשופות לכלל הגולשים באינטרנט. שם הכותב, הטלפון והדוא"ל לא יוצגו באתר.

37 שאלות גולשים בעמוד זה

אני בן 61 ובריא .זה התחיל לפי כשנתיים שמידי פעם שאני אוכל נתקעת חלק קטן מאוכל בגרון והייתי צריך להשתעל ולההוציא את זה לא היה נורה כל כך.בחודש אחרון יש תופעה מדאיגה שאני שוכב לישון פיתאום הרגשה של חנק ולא יכול לינשום רופא אאג קבע רפלוקס עשיתי בדיקת גאסטרוקופיה וקולונוסקופיה היה תקין עשיתי צילום עם שתית בריום העלה שאין רפלוקס ואין בעיה קיבלתי כדורים GAVISCON...DEXILANTולא עוזר..במשך שעות היום הכל כרגיל רק בערב יש תחושת מחנק בגרון שאני מוריד את הראש או שוכב לישון כיאלו סותמים לי את קנה נשימה ..אשמח לתשובה .תודה
בן 60
בריא בדרך כלל. עוסק בפעילות גופנית יומית.
ידוע לי שיש לי GERT אבל התחושה של גושון בגרון לא תואמת את תיאורי DISPHAGIA תחתונה. לאחרונה - לאחר כל ארוחה יש תחושה שחלק זעיר מהאוכל נשאר בגרון ויש לי צורך דחוף או להוציאו על ידי שטיפה עם גרגור או לשטוף אותו למטה עם עוד ביס או נוזלים. לעתים זה מצליח ולעיתים ימים אני מאבק בתחושה. קראתי שגם נוצרים נרתיקים בגרון ועוד כמה אפשרויות. השאלה היא האיבחון המדוייק וטיפול מיידי - האם זה אפשרי או שזה חלק מתהליך ההתבגרות ואני צריך לל=מוד לחיות עם זה? איך מיתו לאבחן אותי בוודאות?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
נשמע שיש מקום לברור נוסף של בעיית הבליעה שלך עם בדיקות בליעה שונות. קבע תור למרפאת אף אוזן גרון להמשך בירור.
בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום,
בת 48,לפני כשנתיים התחלתי להרגיש שכאשר אני בולעת האוכל לא מצליח לרדת והוא תקוע ואי אפשר לשחרר את זה ע"י שתיית מים או שיהוק והכניסה חסומה.
פניתי לרופאת משפחה שאיבחנה הליקובקטר , קיבלתי טיפול אך זה לא עזר.
פניתי לא.א.ג. עשה לי בדיקה ע"י צינור שהוא מכניס מהאף עד הוושט והכל היה תקין, הוא הפנה אותי לצילום מערכת עיכול עליונה ויצא הכל תקין.
הרגשה זו לא עברה ואני עדיין מרגישה במצבים מסויימים כשאני בולעת האוכל לא יורד ונשאר תקוע.
מה זה? מה אני צריכה לעשות?
תודה מראש
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
בבקשה פני שוב לאף אוזן גרון וגסטרואנטרולוג לסיום הבירור. יתכן שקיימת בעיה בתנועת הושט הלוע. יש להשלים את הבירורבעזרת בדיקות עזר נוספות.
בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום
אנ בן 20. יש לי תחושה שהרוק נוזל לוושט כאילו משהו לא סגור כמו שצריך, ומלבד אי הנעימות, זה גם מפריע לי לשנה תקינה. זה התחיל אחר ששתיתי במהרה 2 כוסות מרק (לא חם), אחרי ששבעתי מארוחה גדולה. הלכתי לרופא אף-אוזן-גרון, שלא אבחן כלום. גם עשיתי בדיקת צילום בליעה (רנטגן), והכל יצא תקין. יצויין שיש לי רפלוקס, (כך לפי הרופא גסטרו...) אם זה רלוונטי. תודה רבה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
פנה לבדיקת רופא אא"ג. כדאי לשלול בעיה של נזילת נזלת אחורית מהאף או בעיה בסינוסים. אם קיימת עדות לרפלוקס, יש לטפל בו.
אם קיימת בעיה בשינה, יתכן שאצה זקוק לבדיקת שינה.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום
יש לי ילדה בת 9 שנים עם מחלה מיטוכנדריאלית חסר קומפלקס 1
בתקופה האחרונה היא סובלת מבעיית בליעה אוכל ושתייה
פניתי לרופאה שלה וקבעה לי תור אצל קלינאי תקשוגת ברמבם
הוא נתן לי כמה דרכים לעשות אבל לא עזר
אני רוצה לשאול אם ניתן לעשות משהו לפני שנגיע לגסטרוסטרום
אני מחפשת מומחים שיתנו לי פתרון לבעיה
ומצאתי את הדף הזה
תודה על הההבנה
ומקווה לקבל תשובה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
כדאי לפנות למרפאת בליעה לילדים. יש כאלו במרכזים רפואיים גדולים למשל בשניידר, דנה , מאיר, נהריה.

בהצלחה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום,
אמא שלי בת 73 עברה ניתוח בירך היה לה שבר מנפילה לפני 5 חודשים הניתוח עבר קל והצליח והכול היה בסדר אחריי. לפני 4 שבועות היא הרגישה בעיה בגרון שהיא לא יכולה לאכול ולשתות והיא מוציאה המון ליחות וגם יורד לה מהאף נזילות לפעמים היא לא אוכלת כבר 4 שבועות בכלל והיא ירדה במשקל המון האוכל השתיה עולה לה חונק אותה והיא מוציאה הכול בחזרה עם ליחות היא היתה בבית חולים עשתה את כל הבדיקות ולא מצאו כלום לא בושט ולא בסיטי לא בגרון הכול יצא תקין היא היתה באף אוזן גרון עשו לה בדיקה דרך האף ועדין אין לנו את התשובה לזה כי זה לוקח 4 שבועות. אני מאוד מודאגת מה ניתן עוד לעשות?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
חושבת שאמך זקוקה לבדיקת בליעה (בדיקת FEES או ודאופלורוסקופיהׂ). אם עדיין לא ביצעה, יש לקבוע תור לאחת מהבדיקות. לעתים מזינים בזונדה עד לסיום הבירור. פו לרופא המשפחה שלה כדי שיבדוק כמה חמור מצבה ואם יש צורך מידי באשפוז או בהזנה חליפית.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

בת 78 בריאה, סובלת 4 שנים מליחה מוצקה ממש וזה מחמיר , קיבלה מגוון תרופות שאינן עוזרות.
מה ניתן לעשות
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
כדאי לשלול אלרגיה או רפלוקס חומצי או סינוסטיס כרונית שגורמת לליחה.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

בת 46 מרגישה כבר למעלה משנה כאילו יש לי מחנק בגרון ומתחילה לברור מה אוכלת כלומר מפחדת לאכול דברים קטנים כמו פרות וגרעינים מחשש לחנק. יש לי תחושה בהרבה מקרים כאילו נתקע לי משהו בגרון ואני צריכה לאכול משהו כמו לחם כדי שירד. זה מלחיץ אותי מאוד ואני חוששת מבדיקת אידוסקופיה. אני כל הזמן מנסה לבלוע כאילו להוריד משהו תקוע. זה לא קורה בכל ארוחה אך אני חוששת בכל פעם שאני אוכלת. יש בדיקה או צילום שיכולים להרגיע אותי?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
אם את חוששת מבדיקת בליעה בעסרת אנדוסקופ, ניתן לבצע בדיקת וידאופלורוסקופיה של הבליעה. זה צילום רנטגן שלך בזמן האכילה. מבוצע בדרך כלל במכונים גסטרואנטרולוגיים.
בכל מקרה, כדאי לבדוק את הלוע והגרון שלך בבדיקה אנדוסקופית.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום ד"ר:
יש לי פעוט בן שנה וחודשיים תמיד באחוזים 3 ומטה (תת משקל) שיניים עדין, מתקשה ללעוס מאכלים התואמים את בני גילו כגון פסטה בייבי, במבה, ביסקוויטים, ירקות מאודים המרוסקים במזלג ועוד ועוד, עדין אוכל מאכלים טחונים, יש לציון משנולד היה אוכל ומקיא הכל ניסיתי כל התמל עד שהרופא התאימה לנו אנפמיל ar ומאז לא הקיא יותר,ובגיל חצי שנה החלפנו למטרנה בהמלצת הרופאה ברוך השם הכל בסדר , ניסיתי לתת לא טחון אך ללא הצלחה תמיד עשה רפלקס הקאה .
מה ניתן לעשות ?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
קבעי תור למרפאת הפרעות אכילה ילדים בבית החולים דנה בתל אביב להמשך בירור.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום רב..אני מאובחנת ברפלוקס מיולי 2017, עשיתי את הבדיקה של גסטרוסקופיה , שם נראה רפלוקס ודלקת בושט תחתונה דרגה 1, הומלץ לי לקחת טיפול..לוקחת טיפול מלפני חודש כאשר החל כנראה סיבוך שהתחיל עם המון ליחה קושי בנשימה קושי בבליעה ודלקת במיתרי הקול..עשיתי סיטי צוואר וחזה שיצא תקין..הליחות הפסיקו,ויש הטבה בנשימה, אך יש לי קושי בבליעה ברוב הפעמים שאני אוכלת מרגישה שהאוכל נתקע, כרגע גם במנוחת קול להמלצת אף אוזן גרון, רופאת הגסטרו שמטפלת בי אמרה שאין מה לעשות כרגע רק להמשיך לקחת את הטיפול ולתת לגוף להחלים..חייבת לציין שבחודשיים האחרונים ירדתי במשקל 10 קילו. שאלתי היא האם באמת זה הפיתרון היחידי כמו שהרופאה של הגסטרו אמרה רק זמן לתת לגוף להחלים ולהמשיך את הטיפול של הרפלוקוס, ואם עשיתי את הבדיקה ביולי האם יכולים להיות שינויים משמעותיים כי לא לקחתי את הטיפול בזמן רק 3 חודשים אחריי, רופאת הגסטרו לא הסכימה לעשות לי בדיקה נוספת של גסטרוסקופיה..תודה מראש על המענה.
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
את זקוקה לבדיקת רופא אף אזון גרון כדי לשלול סיבות אחרות לסימפטומים שלך, פרט לרפלוקס. יתכן שיש צורך בבדיקת בליעה: FEES.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם