דלקות אוזניים ונוזלים

מבנה האוזן

לאוזן שלושה חלקים: אוזן חיצונה, אוזן תיכונה ואוזן פנימית. האוזן החיצונה מורכבת מאפרכסת ומתעלה חיצונית ומסתיימת בעומק בעור התוף. האוזן התיכונה היא חלל מלא אויר המצוי בין עור התוף לבין האוזן הפנימית. האוויר מגיע לאוזן התיכונה דרך תעלה המתחילה באוזן התיכונה ומסתיימת בתוך האף בחלקו האחורי (הלוע האפי). התעלה הזו מכונה "חצוצרה" או "חצוצרת אוסטאכיין" והיא הדרך היחידה לכניסת אויר לאוזן התיכונה. תפקיד האוזן התיכונה הוא להגביר את הקולות שאנו שומעים ולהעבירם לאוזן הפנימית. היא עושה זאת באמצעות עצמות שמע המצויות בתוכה. האוזן הפנימית מורכבת מ"שבלול" ממנו יוצא איבר השמיעה למח ומאיבר שיווי המשקל ממנו יוצא עצב שיווי המשקל למח.


מהם "נוזלים" באוזניים?

כשמדברים על "נוזלים" באוזניים מתכוונים לתפליט "נוזל" דלקתי המצטבר באוזן התיכונה.


איפה מצויים "נוזלים" באוזניים? 

"נוזלים" באוזניים מצטברים באוזן התיכונה. חלל האוזן התיכונה מלא בדרך כלל באוויר. בדלקות אוזניים, או כשה"חצוצרה" לא מתפקדת טוב, חלל האוזן התיכונה מתמלא בתפליט דלקתי המכונה "נוזלים" או "מים באוזניים".


מה ההבדל בין דלקת אוזניים ל"נוזלים" באוזניים?

דלקת אוזניים (דלקת אוזניים חריפה/ acute otitis media) היא מצב שבו מצטבר תפליט מוגלתי בחלל האוזן התיכונה. הדלקת החריפה מלווה בדרך כלל בכאב אוזניים, חום ולפעמים בהפרשה מוגלתית מהאוזן. הדלקת החריפה נמשכת מספר ימים.
כשמדברים על "נוזלים" באוזניים (דלקת אוזניים עם תפליט/serouse otitis media) מתכוונים למצב בו מצטבר תפליט דלקתי באוזן התיכונה הגורם להרגשת לחץ באוזן, אטימות וירידה בשמיעה, ללא כאב אוזניים או חום. זהו מצב כרוני היכול להמשך שבועות עד שנים.


מה הסימנים של "נוזלים" באוזניים?

ה"נוזלים" גורמים להרגשת מלאות באוזן, אטימות, לחץ באוזן וירידה בשמיעה. נוזלים הם הסיבה העיקרית לירידה בשמיעה בילדים. ירידת השמיעה היא הולכתית (קונדוקטיבית). ברוב המקרים של "נוזלים" באוזניים תהיה ירידה ממוצעת בשמיעה של 25 – 30 דציבל. הירידה בשמיעה מפריעה לילדים ברכישת השפה, בלימוד הדיבור, במיקום קולות במרחב ובתפקוד היום-יומי. השכיחות הגבוהה ביותר של "נוזלים" היא בילדים בגיל שנתיים עד חמש שנים, ויורדת אחרי גיל 6 שנים. שמונים אחוז מהילדים יסבלו לפחות פעם אחת מ"נוזלים" באוזניים.


למה מצטברים "נוזלים" באוזניים?

נוכחות חיידקיים או נגיפים (וירוסים) בחלל האוזן התיכונה בזמן דלקת אוזניים חריפה או אחריה, תגרום לתגובה דלקתית באוזן התיכונה ולהיווצרות תפליט המכונה "נוזלים". בכמחצית מהילדים עם דלקת אוזניים חריפה ימצאו "נוזלים" באוזן התיכונה חודש לאחר הופעת דלקת האוזניים החריפה ובכ- 10% מהילדים ימצאו "נוזלים" 3 חודשים לאחר הופעת הדלקת.

גם הפרעה בתפקוד "חצוצרת אוסטאכיין", שתפקידה להעביר אוויר מהאף לאוזן התיכונה, תתרום להיווצרות "נוזלים". הפרעה בתפקוד "חצוצרת אוסטאכיין" שכיחה בעיקר בילדים אצלם ה"חצוצרה" קצרה ואופקית יותר לעומת מבוגרים. זו כנראה אחת הסיבות לכך ש"נוזלים" שכיחים יותר בילדים. הפרעה בתפקוד ה"חצוצרה" יכולה להיגרם גם בשל חיך שסוע, אדנו אידים מוגדלים (שקד שלישי מוגדל), גידול בלוע האפי, אלרגיה ורפלוקס גסטרואסופגיאלי. בכל המקרים האלה יכולים להיווצר "נוזלים" באוזניים מבלי שהייתה קודם לכן דלקת אוזניים חריפה.


מה הטיפול ב"נוזלים" באוזניים?

הטיפול המקובל בדלקת אוזן תיכונה עם "נוזלים" הנמשכת מעל ל- 3 -4 חודשים והמלווה בירידה משמעותית בשמיעה (מעל 25 דציבל) הוא ניתוח הכנסת צינוריות אוורור לאוזניים (ניתוח "כפתורים"). מטרת הניתוח לאפשר כניסה של אויר לאוזן התיכונה במקום ה"נוזלים" ועל ידי כך לשפר את השמיעה. הניתוח משפר מיידית את השמיעה.


מה עושים בניתוח "כפתורים"?

בניתוח כפתורים יוצרים נקב ("חור") בעור התוף ובתוכו משאירים צינורית אוורור ("כפתור") המאפשר כניסת אויר דרכו לחלל האוזן התיכונה. ה"כפתור" מתפקד כמעין מעקף ל"חצוצרה" שאינה מתפקדת טוב. הניתוח נמשך מספר דקות. בילדים הוא מבוצע בדרך כלל בהרדמה כללית. במבוגרים ניתן לבצעו בהרדמה מקומית. ברוב המקרים הכפתור נשאר בעור התוף כשנה ואז נופל לבד.

טופס כתיבת שאלה
נושא השאלה
השאלה
שם (לא יוצג באתר)
דוא"ל (לא יוצג באתר)
טלפון (לא יוצג באתר)
צרף תמונה
יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה
שלח
איזה מידע חשוב לכתוב בשאלה
1) גיל
2) מין
3) סימפטומים
שמירת פרטיות
השאלות והתמונות המצורפות לשאלה מתפרסמות באתר וחשופות לכלל הגולשים באינטרנט. שם הכותב, הטלפון והדוא"ל לא יוצגו באתר.

28 שאלות גולשים בעמוד זה

שלום,
לאחר תחושה שלנו שבני לא מגיב כראוי לצלילים בגיל 11 חודשים העברנו אותו בדיקת BERA שאיבחנה ירידה בשמיעה בשתי האוזניים (30-40db ימין ו 50-60db שמאל).מייד לאחר הבדיקה (באותו היום) נבדק על ידי רופא אף אוזן גרון אשר ראה הרבה מים באוזן ימין והמון מים באוזן שמאל, לנו מייד נאמר שנתון זה משבש את אמינות בדיקת ה BERA וכי לא ניתן לסמוך עליה כלל וכי חייבים לחזור עליה בשנית.
האם תוכלי לעזור לי עם הדילמות הבאות:
1. האם נוזלים באוזניים (גם אם יש המון) יכולים להסביר ירידה כזאת משמעותית בשמיעה?
2. הילד בן 11 חודשים ואנו חוששים מעיכוב בהתפתחות ועיכוב שפתי ומנגד לא קיבלנו כל הנחיה לטיפול בייבוש האזניים כך שבעיית השמיעה בכל מקרה תמשיך בחודשים הקרובים... האם יש דרך לייבש בגיל כזה את הנוזלים בצורה מהירה ולא פולשנית?
3. האם תוצאות בדיקת BONE שבוצעה בזמן שישנם המון נוזלים באחת מהאזניים גם משתבשות משמעותית/ לא רלוונטית עקב נוכחות הנוזלים?
4. מה לדעתך כדאי לנו לעשות מפה בכדי לא לפספס עוד 2-3 חודשים בזמן הקריטי של התפתחות הילד והשפה?
תודה רבה.
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
נוזלים יכולים לגרום לירידת שמיעה משמעותית. לעיתים טיפול אנטיביוטי מסייע לספיגת הנוזלים. ניתן לבצע בדיקת BERA דרך הולכת עצם ולקבל אמדן של מצב השמיעה העצבית, ללא תלות בנוכחות הנוזלים. בגיל זה ניתן גם לבצע בדיקת שמיעה התנהגותית. אם מצב השמיעה כתוצאה מנוכחות הנוזלים לא משתפר בתוך כ- 4 חודשים, מקובל להמליץ על ניתוח "כפתורים".

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום רב
אני בן 31 בזמן ילדותי לא היו לי דלקות אוזנים אך שהתגיסתי ב-2003 לצבא שירתתי בחייל האוויר ואז החלו הדלקת החוזרות באוזניים רוב הבעיה היתה בשמאל טופלתי תמיד בצבא בטיפות עד שיום אחד התחיל דימום באוזן ועברתי ניתוח עקב כולסטאטומה אוטטיס מאז ירדה השמיעה ההולחתית 50 דציבל יש לציין שמאז אני עם שתי כפתורי טיטום עדיין סובל מהפרשות חוזרות וכאבים ממושכים האם יש אפשרות למנוע את הסבל הזה אני מרגיש בנישמה תמיד בנחיר שמאל סוג של כמו צריבה או אי שיווין אוויר השמח לקבל עזרה בנושא
שלום,

אני בן 38 ומזה שבועיים האוזן הימנית מצפצפת ויש ירידה בשמיעה,אני סובל מפוליפים באף מטופל בספרי בקבוק עם מכסה ירוק-סטרואידי.
רופא א.א.ג נתן לי כדורים לאלרגיה "אלרגי ועוד 7 כדורים לייבוש הנוזל לקחת לפני שינה, בינתיים כלום לא עוזר מה הפתרון? אגב יש לי טיסה ארוכה האם בעקבות הטיסה יהיה לי כאבים חזקים מהלחץ?
תודה רבה.
שלום רב,אני בן 22 ולפני שלושה ימים עשיתי בדיקת MRI שקשורה בכלל לברך. זוהי בדיקה עם רעש חזק, ואני בטוח שלא שמתי את האטמי אוזניים בצורה נכונה והם לא הגנו מספיק טוב על האוזניים.הרעש לא הגיע לרמת כאב בבדיקה, אבל נשמע חזק בתוך הראש.
היום, שלושה ימים אחרי הבדיקה, אני עדיין מרגיש כאבים באוזניים ורגיש לצלילים גבוהים. אני גם מרגיש שהן כאילו סתומות כאלה (כמו אחרי טיסה) ושאני לא שומע טוב או יכול להתרכז בצליל אחד.
האם זהו מצב נורמלי שיחלוף בקרוב?
או שיש פה סכנה לפגיעה השמיעה?
תודה,רותם
שלום רב,
אני בת 33. כבר מעל שבוע אני סובלת מאוזניים סתומות וירידה בשמיעה. בימים האחרונים אני שומעת רעשים באוזניים. לאחר בדיקה של א.א.ג התברר שזה אכן נוזלים באוזניים. (היית מצוננת תקופה ארכה לפני ועדיין).קיבלתי טיפול באלרג'יקס ותרסיס לאף (פליקסונז). אני מאד חוששת מהרעש (טנטון?)שמלווה לתחושת האטימות והירידה בשמיעה.( נשמע כמו רעש צרצרים). האם יש משהו שאני יכולה לעשות בנידון? האם הרעש יחלוף או יכול להישאר לתקופה ממושכת?
מודה על תשובתך
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
יש סיכוי גבוה שהרעש, הלחץ והירידה בשמיעה יחלפו כשהנוזלים יספגו. זה יכול לקחת מספר חודשים. טיפול אנטיביוטי לפעמים עוזר. ודאי עם הרופא שלך שנעשתה בדיקה של הלוע האפי ולפי שיקולו האם את זקוקה לבדיקת שמיעה.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

אני גבר בן 32 ואני מרגיש מזה זצן רב באוזן שמאל תחושה של אטימות וסתימה, (זה לא מציק לי כי התרגלתי), ולפעמים גם תחושה שיש לי קצת מים שם.
מהם דרכי הטיפול? האם זו תופעה נורמטיבית או חלילה...?
שלום רב,
בתי בת השנתיים סובלת כבר 15 חודשים מנזלת כרונית ונוזלים באזניים. בשנת חייה הראשונה היא אף סבלה מריפלוקס.
לאחר מספר התייעצויות עם רופאים אשר אמרו כולם כי היא צריכה לעבור ניתוח להסרת שקד שלישי מוגדל והחדרת צינוריות לאזניים, היום התייעצנו עם רופאה חדשה שהעלתה את ההשערה כי המקור לכל הצרות הוא בכלל הריפלוקס וכי יש להתחיל לטפל בסירופ זנטק, בתקווה להמנע מניתוחים מיותרים.
אשמח לשמוע את דעתך.
אף רופא לפניה בכלל לא קישר בין הרפלוקס לנזלת ולנוזלים....
תודה רבה!
שלום . התעוררתי באמצע הלילה משינה ושמתי לב שהכרית מלאה במים וכל אוזן שמאל שלי גם . במשך הלילה סבלתי מכאבים וטיפטופי מים מהאוזן . בנוסף אני כבר כמה ימים עם גודש כבד באף . האם יש קשר לנזלת ולמים שיורדים לי מהאוזן ? אני מציינת שיום לפני לא שטפתי את השיער ולא הגיעה לי מים לאוזניים משום גורם . הגודש באף מקשה עלי לנשום והאוזן כואבת נורא ובנוסף שאני נוטה את הראש שמאלה אני מרגישה שיש נוזל מה אני אמורה לעשות בבקשה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
סביר להניח כי יש לך דלקת באוזן. כנראה שיש קשר לצינון ממנו את סובלת. פני לרופא משפחה או רופא אף אוזן גרון לקבלת טיפול.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

בתקופה של כ 5 שנים בצעתי שני נתוחי כפתור ולאחר שהכפתור הוצא שוב הרגשתי לחץ באוזן, ירידה בשמיעה, וההרגשה כאילו לא בצעתי נתוח כפתור(הכפתור השני הוצא מאוזני בחדש 11/2014).
האם יש פתרון אחר לבעייתי זו ?
תודה מראש
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
קשה לעמות על שאלתך בלי בדיקת האוזן שלך ובדיקות השמיעה שלך.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

ד"ר שלום רב.
מהי הירידה בשמיעה המהווה נקודת אל חזור שלאחריה חייבים לבצע ניתוח?
לדוגמא לבני יש ירידה של 10 דציבל.
מהן החלופות לטיפול בהורדת כמות הנוזלים?
האם איירפופר הוא חלופה או נרות טופי? מה היעילות מהם הסיכונים?
אשמח לקבל תשובתך?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
לא "חייבים" לבצע ניתוח. מקובל לבצע ניתוח בירידת שמיעה בשל נוזלים תקופה העולה על מספר חודשים (כ-4) עם ירידת שמיעה הולכתית של יותר מ- 20 דציבל, לפחות בשתי בדיקות שמיעה. ההחלטה על הצורך בניתוח תלויה גם במראה האוזן בבדיקה וכן בהעדפות אישיות. יש שהיו שמים מכשיר שמיעה כדי להמנע מניתוח. איירפור יתכן שיעזור לנוזלים להעלם מהאוזניים. בנרות אופי משמשים לניקוי אוזניים משעווה ואין קשר לנוזלים באוזניים.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם