דלקת שקדים

מה הגורמים לדלקות שקדים?

דלקות בשקדים נגרמות ברוב המקרים בשל זיהום על ידי נגיף (וירוס) או חיידק.

 

מה הסימנים של דלקת שקדים נגיפית?

זו הדלקת השכיחה בשקדים. התסמינים האופייניים הם כאב בלוע, הפרעה בבליעה, חום ואודם בלוע. לפעמים גם יופיע גם תפליט (משטח לבן-אפרפר) על השקדים. יתכנו תסמינים מלווים כגון נזלת, שיעול, נפיחות בלוטות לימפה בצוואר, דלקת לחמיות ושלשול. למרות התמונה האופיינית לדלקת נגיפית, לא תמיד ניתן להבחין בוודאות בינה לדלקת חיידקית רק על סמך ההסתמנות הקלינית. במקרים אלו יש לבצע בדיקות נוספות כגון משטח גרון או בדיקות דם לקביעת האבחנה הנכונה. הטיפול בדלקת נגיפית הוא תמיכתי בעיקרו וכולל הורדת חום, מתן משככי כאבים, כדורי מציצה לחיטוי הפה ולהקלת הכאב, שטיפות פה, וכלכלה רכה.

 

מה זו "מחלת הנשיקה"?

"מחלת הנשיקה" הקרויה גם "מונונוקליאוזיס" או "מונו" היא מחלה נגיפית הנגרמת ע"י נגיף בשם Epstein-Barr virus (בקיצור EBV). אחד ממאפייני הזיהום בנגיף ה- EBV היא דלקת שקדים עם שקדים מוגדלים, תפליטים על השקדים, חום גבוה, כאב גרון וקושי בבליעה. המחלה יכולה להיות מלווה בהגדלת בלוטות לימפה, הגדלה של הטחול והכבד והפרעה בתפקוד הכבד. האבחנה של הזיהום ב- EBV נעשית על-פי ההסתמנות הקלינית ובדיקת דם לנוגדנים לנגיף (מונוטסט). ההחלמה מהמחלה הדרגתית ויכולה להמשך מספר שבועות. הטיפול הוא תמיכתי.

 

מה זו דלקת שקדים סטרפטוקוקאלית?

דלקת גרון סטרפטוקוקאלית או "אנגינה" זו דלקת של השקדים הנגרמת על-ידי החיידק סטרפטוקוק בטה המוליטי מקבוצה group A beta-hemolytic streptococci - A . תסמיני הדלקת הם כאב גרון, וקושי בבליעה, חום מעל 38.3ºC, תפליטים על השקדים או הלוע והגדלה של בלוטות הלימפה בצוואר. רוב הדלקות מופיעות בילדים ומתבגרים. הורים לילדים קטנים ועובדי הוראה נוטים גם הם לסבול שכיחות גבוהה של דלקת גרון סטרפטוקוקאלית. האבחנה נעשית על פי ההסתמנות הקלינית ותבחין מהיר לזיהוי החיידק או משטח גרון חיובי לחיידק. הטיפול בדלקת כולל מתן אנטיביוטיקה וטיפול תומך. הטיפול אנטיביוטי מתאים מקצר את מהלך המחלה ומקטין את סבל החולה, את הסיכוי להתפתחות מורסות מקומיות ואת הסיכוי להתפתחות דלקת מפרקים שגרונית. ניתן להתחיל את הטיפול האנטיביוטי עד תשעה ימים מהופעת התסמינים כדי למנוע התפתחות דלקת מפרקים שגרונית. חשוב לסיים את כל המנה הטיפולית כדי למנוע את החזרה של הדלקת בשקדים ואת הסיבוכים.

 

מה הסיבוכים של דלקת שקדים סטרפטוקוקאלית?

הסיבוכים של דלקת השקדים הסטרפטוקוקאלית הם דלקת מפרקים שגרונית (rheumatic fever) הפוגעת במפרקים ובלב, דלקת בכליות (post streptococcal glomerulonephritis) שיכולה להוביל לאי-ספיקת כליות, שנית "סקרלטינה" (scarlet fever) המתאפיינת בפריחה ובלשון אדומה, מורסה (אבצס) מסביב לשקד ומורסה עמוקה בצוואר.

 

מהי נשאות לסטרפ?

נשאים של החיידק הם אנשים עם משטח גרון חיובי לחיידק, אך ללא תסמינים של דלקת בשקדים וללא עליה בנוגדנים לחיידק בדם. בדרך-כלל אין צורך לטפל בנשאים, אלא אם הם חיים בסביבת אנשים הסובלים מדלקות שקדים סטרפטוקוקאליות חוזרות או מדלקת מפרקים שגרונית.

 

מה הטיפול בדלקות שקדים חוזרות?

בדלקות שקדים חוזרות מומלץ לשלול נשאות לסטרפטוקוק A אצל אנשים הבאים במגע קרוב עם הסובל מדלקות שקדים חוזרות. כמו כן ניתן לשקול ביצוע ניתוח כריתת שקדים.

קביעת תור

שליחה
טלפון
שם
טופס כתיבת שאלה
נושא השאלה
השאלה
שם (לא יוצג באתר)
דוא"ל (לא יוצג באתר)
טלפון (לא יוצג באתר)
צרף תמונה
יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה
שלח
איזה מידע חשוב לכתוב בשאלה
1) גיל
2) מין
3) סימפטומים
שמירת פרטיות
השאלות והתמונות המצורפות לשאלה מתפרסמות באתר וחשופות לכלל הגולשים באינטרנט. שם הכותב, הטלפון והדוא"ל לא יוצגו באתר.

4 שאלות גולשים בעמוד זה

מאוגוסט , יש לי כרגע דלקת שקדים החמישית , כל הזמן מקבל אוגמנטין 875 מ"ג
איך אפשר להבין מה הסיבה שיש לי כ"כ הרבה

5 דלקות ב 4 חודשיים ומה אמורים לעשות ?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
פנה לזיהומולוג לברור המצב החיסוני שלך. בדוק את באי ביתך אם הם נשאים לסרפטוקוק ואולי מדביקים אותך. נסה טיפול אנטיביוטי אחר בפעם הבאה. אם לא תהיה הטבה, אפשר לשקול כריתת שקדים.
בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום יעל
בני חלה באוקטובר 2011 במחלת הנשיקה ומאז כל הזמן סובל מדלקות גרון חוזרות ונשנות לפעמים חיידקי לפעמים לא, לאחרונה ראיתי קושי בנשימה בלילה וכמו השתנקויות, כמו כן רופאת הילדים שלו ראתה שהשקדים מוגדלים וחוסמים את האויר. חשוב לציין שאוכל טוב, והוא ילד עליז ושמח, באחוזון 50.
רציתי לדעת כיצד ניתן להקל עליו והאם יש צורך בבדיקת מעבדת שינה לפני שיהיה חמור יותר..(מנסיון של ילד אחר שסבל מדום בשינה בערך באותו גיל) בדיקות דם CRP 18.4 , קרטונין 0.20 AST GOT- 41.IRON - 34- מה ניתן להבין מהבדיקות דם שעשינו היום.
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
לפי תאורך נראה כי בנך סובל מדלקות שקדים חוזרות ויתכן גם מדום נשימה בשינה. מומלץ לפנות למומחה אף אוזן גרון להערכה. אם אכן מדובר בדום נשימה בשינה וכן בדלקות שקדים חוזרות מרובות ובנוכחות שקדים מוגדלים הטיפול המקובל הוא כריתת שקדים. לעיתים יש גם צורך בכריתת אדנואידים (שקד שלישי). ההחלטה על הצורך בניתוח נעשית על פי ההיסטוריה הרפואית, בדיקת הרופא ולעיתים מוסיפים גם מעבדת שינה. לא בכל מקרה חייבים לבצע מעבדת שינה. מומחה אף אוזן גרון יוכל להמליץ אם יש צורך לבצע מעבדת שינה אצל בנך, וכן על המשך הטיפול.
הבדיקות שציינת (לפי הסדר שהזכרת) מודדות מדד דלקת, תפקוד כליתי, ברזל ותפקוד הכבד. לגבי משמעותן אצל בנך מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים המטפל.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום ד"ר אסטרייכר,
שמי דוד, בן 31.
לפני כ-4 ימים התחילה אצלי דלקת בגרון. הייתי אצל רופא שרשם אנטיביוטיקה (רפאפן 500 2*2), התחלתי את הטיפול אולם משטח הגרון הראה צמיחה תקינה (את הטיפול אני ממשיך בכל מקרה). היה לי חום גבוה במשך כמה ימים (הגיע עד 40) אולם ביממה האחרונה כמעט שאין חום. לעומת זאת, המצב בגרון לא משפתר בכלל - אני מתקשה לבלוע, התיאבון אבד לחלוטין ואם אני מפהק אני מרגיש ממש כאב חד. יש סיבה לדאוג מדלקת ויראלית?
תודה רבה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
דלקות הלוע השכיחות או נגיפיות (ויראליות) או חיידקיות. אם משטח הגרון שלילי יתכן שמדובר בזיהום נגיפי (לעיתים רחוקות המשטח יכול לצאת שלילי גם כשהזיהום חיידקי וזאת עקב בעיה בדגימה או נטילת משטח לאחר תחילת הטיפול האנטיביוטי). לעיתים ספירת דם יכולה לעזור להבחין בין דלקת נגיפית לחיידקית. קיימות גם בדיקות דם נוספות ספציפיות לנגיפים (בדיקות סרולוגיות). בדרך כלל הטיפול בדלקת בלוע נגיפית הוא תמיכתי בלבד, כלומר, משככי כאבים, מנוחה, מאכלים רכים. אם אין שיפור בכאב לאחר 4 ימי טיפול מומלץ לפנות שוב לרופא המטפל להערכה מחודשת.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם