לשון תפוסה

מה זו לשון תפוסה?

"לשון תפוסה" היא מצב בו הקרום העדין המחבר בין הלשון לרצפת הפה (פרנולום) הוא קצר ומגיע קרוב לקצה הלשון. פרנולום קצר עלול לגרום להגבלה בתנועות הלשון כמו דחיפה של הלשון קדימה לכיוון השפתיים ומחוץ לפה או להגבלה בהרמת הלשון לעבר החיך. זוהי תופעה שכיחה (מופיעה ב- 4 מכל 1000 ילודים) ולפעמים עוברת בתורשה במשפחה. הלשון התפוסה יכולה בחלק מהמקרים להפריע ביניקה, באכילה, בהיגוי (אותיות לשוניות ד, ט, ל, נ, ת) ולגרום לריור יתר, דלקת חניכיים ועששת.

 

איך מבוצע שחרור הלשון?

שחרור הלשון מבוצע ע"י חיתוך הקרום הדק (פרנולום) שמחבר בין הלשון לרצפת הפה. החיתוך נעשה במספריים או בסכין חשמלית בהרדמה מקומית ע"י זריקה (כמו בטיפול שיניים) לאזור החיתוך (בילדים גדולים ובמבוגרים) או בהרדמה כללית (בתינוקות).

קביעת תור

שליחה
טלפון
שם
טופס כתיבת שאלה
נושא השאלה
השאלה
שם (לא יוצג באתר)
דוא"ל (לא יוצג באתר)
טלפון (לא יוצג באתר)
צרף תמונה
יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה
שלח
איזה מידע חשוב לכתוב בשאלה
1) גיל
2) מין
3) סימפטומים
שמירת פרטיות
השאלות והתמונות המצורפות לשאלה מתפרסמות באתר וחשופות לכלל הגולשים באינטרנט. שם הכותב, הטלפון והדוא"ל לא יוצגו באתר.

1 שאלות גולשים בעמוד זה

שלום ד"ר,

אני בן 47 ויש לי לשון תפוסה.
כללית, הנושא לא מפריע לי כלל ביומיום - אין לי ליקוי דיבור, אין פגיעה אסתטית וכד'. הייתי אומר שהמגבלות היחידות שלי הן שאיני יכול להוציא לשון (ובגילי זה כבר לא מי יודע מה חשוב) ושאני מוגבל ביחסי מין (אם להיות ישיר - נשיקות צרפתיות ומין אוראלי).
לפני כ-15 שנה הגעתי לרופא אא"ג שעל המקום חתך את הקרום, אבל לצערי הוא התאחה חזרה.

שאלותי הן:
1. אם אנסה שוב לחתוך, האם שוב יתאחה הקרום?
2. בהנחה שהחיתוך יעלה יפה, האם אני מסתכן בליקוי דיבור אחריו?

תודה מראש,
גלעד
יעל אסטרייכר-קדם
שלום גלעד,
לפעמים יש איחוי של הקרום במקום החיתוך. במקרים אלו ניתן לבצע חיתוך חוזר. אם מניעים את הלשון ומזיזים אותה בתקופה של איחוי הפצע יש סיכוי טוב שהקרום לא יתאחה מחדש. לאחר ההחלמה מהניתוח, לא צפויה החמרה באיכות הדיבור. כמובן, יש להבדק כדי לוודא כי במקרה שלך אכן מדובר בקרום שהתאחה ומגביל את תנועת הלשון ולא בבעיה אחרת.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם