מיתרי הקול

מהם מיתרי הקול?

מיתרי הקול הם צמד שרירים עטופים במספר שכבות של רקמה ורירית מיוחדות הממוקמים אחד מול השני במרכז הגרון. מיתר הקול הימני נמצא בצד ימין של הגרון ומיתר הקול השמאלי נמצא בצד שמאל של הגרון.

 

מהם תפקידי מיתרי הקול?

למיתרי הקול שלושה תפקידים עיקריים: לאפשר מעבר אויר לקנה הנשימה ומשם לריאות, להפיק קול ולהגן על קנה הנשימה והריאות מכניסת חומרים בלתי רצויים וגופים זרים בזמן בליעה ונשימה.

 

כיצד פועלים מיתרי הקול?

מיתרי הקול יכולים לנוע בגרון לצדדים או לעבר קו האמצע של הגרון. תנועת מיתרי הקול מתאפשרת בעזרת מערכת של שרירים וסחוסים בגרון אליהם מחוברים מיתרי הקול. שני עצבים, עצב הגרון העליון (superior laryngeal nerve) ועצב הגרון החוזר (recurrent laryngeal nerve), מעבירים אותות מהמח לשרירי הגרון להתכווץ וכך מתבצעת השליטה על מיקום, אורך ומתח מיתרי הקול.

מיתרי הקול בנשימה
כשאנו שואפים אוויר, מיתרי הקול זזים לצדדים (המיתר הימני נע ימינה והמיתר השמאלי נע שמאלה), מתרחקים זה מזה ויוצרים מרווח רחב ביניהם. המרווח שנוצר בין מיתרי הקול מאפשר מעבר אויר מהלוע לקנה הנשימה ומשם לריאות (תמונה 1). 

מיתרי הקול בבליעה
כשאנו בולעים, מיתרי הקול נצמדים זה לזה כדי למנוע מעבר של מזון לקנה הנשימה ומשם לריאות. כשיש גירוי של הגרון, כמו למשל מזון שיורד בטעות לעבר הגרון במקום לוושט ("הקדים קנה לוושט"), או חומצה שעולה מהוושט ומגיעה לגרון, מיתרי הקול נצמדים זה לזה מיד ומונעים מעבר של החומרים הבלתי רצויים לתוך קנה הנשימה.

מיתרי הקול בדיבור
לקראת הפקת קול (דיבור, שירה, בכי וכו'), מיתרי הקול מתקרבים זה לזה לעבר קו האמצע של הגרון ונצמדים אחד לשני (תמונה 2). זרם אויר הבא מהריאות גורם להרעדה של הרירית המיוחדת שעוטפת את מיתרי הקול וכך נוצר צליל. התדירות הבסיסית של הקול תלויה בשילוב שבין מידת לחץ זרם האוויר שעובר בין מיתרי הקול לבין אורך ומתח מיתרי הקול בזמן מעבר האוויר דרכם (סרטון 1).

תמונה 1: מיתרי קול פתוחים בזמן שאיפהתמונה 2: מיתרי קול סגורים בזמן
אמירת eee
סרטון 1: מיתרי קול תקינים נעים בזמן דיבור

 


כשיש הפרעה בתנועת מיתרי הקול (כמו בזמן שיתוק מיתר קול), או כשמופיע נגע על הרירית העוטפת את המיתר (כמו למשל פוליפ) תיפגע יכולתם של המיתרים להיצמד (סרטון 2) להפיק קול ולשמור על דרכי האוויר. במקרים כאלה יכולים להופיע תסמינים כמו צרידות, קוצר נשימה ושאיפה של מזון לריאות בזמן בליעה.

 
  סרטון 2: פוליפ על מיתר הקול הימני מפריע לסגירת מיתרי הקול

 

קביעת תור

שליחה
טלפון
שם
טופס כתיבת שאלה
נושא השאלה
השאלה
שם (לא יוצג באתר)
דוא"ל (לא יוצג באתר)
טלפון (לא יוצג באתר)
צרף תמונה
יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה
שלח
איזה מידע חשוב לכתוב בשאלה
1) גיל
2) מין
3) סימפטומים
שמירת פרטיות
השאלות והתמונות המצורפות לשאלה מתפרסמות באתר וחשופות לכלל הגולשים באינטרנט. שם הכותב, הטלפון והדוא"ל לא יוצגו באתר.

21 שאלות גולשים בעמוד זה

בן 60 זכר אושפזתי עקב דלקת באוזן עם חום גבוה , תוך כדי אישפוז הופיע צרידות ובסופו אובחן שיתוק של מיתר קול אחד, נאמר לי לחכות בין 2-3 חודשים אך עדיין לא עבר,
בבדיקה אצל א.א.ג וMRI לא נמצאו דברים מיוחדים
השאלה היא האם ניתוח או הזרקות יכולים להחזיר את יכולת הדיבור לרמה יותר טובה מאשר היום ,כיום הקול צרוד מאוד וגם ישנו קושי בבליעה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
הזרקת חומר ממלא זמני למיתר הקול המשותק אמורה לשפר את הצרידות. אם השיתוק אינו חולף אחרי לפחות כחצי שנה, ניתן לשקול טיפול קבוע ניתוחי להזזת מיתר הקול למיקום שישפר את הקול.
בהצלחה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

אישה, בת 62, יש לי סרקואידוזיס. כרגע מטופלת בפליקסוטייד דיסקוס 500 מק"ג. לאחרונה אני מאוד צרודה, כבר על בסיס קבוע. על פי מה שקראתי, זו אחת מתופעות הלוואי הנפוצות של תרופה זו. שאלתי היא: האם יש מה לעשות? והאם התופעה חולפת כשמפסיקים את התרופה?
תודה רבה.
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
יתכן שהצרידות עקב הטיפול במשאף. במקרה זה הפסקת המשאף יכולה לשפר את הצרידות. בכל אופן, את זקוקה לבדיקת מיתרי הקול כדי לקבוע את הסיבה לצרידות, כדי לשלול סיבות אחרות. ניתן לתאם תור בטל. 03-6970700.
בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

האם אפשר לנתח את מיתרי הקול כדי שיהיה קול לשירה??
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
איני מכירה ניתוחים כאלו.

בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום, אשמח לעזרה
אני גננת ולא סובלת מצריגות
אתמול הקול שלי נעלם כמעט לגמרי ואני חושבת כתוצאה מהתקררות ולא מצעקות
איזה טיפול יכול לעזור? האם סיאופ מוקוליט 250 עוזר בצרידות? יש לציין שיש לי גם ליחה אבל אני לא משתעלת
תודה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
הכי כדאי לשמור על מנוחת קול יומיים שלושה. ממש לא לדבר. אם לא יהיה שיפור בצרידות, לפנות לרופא אא"ג לבדיקה. מוקוליט הוא טיפול ליחה.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום ד"ר יעל,
אני סובלת מצרידות עד כדי איבוד קול למשך מספר ימים.
בשנה האחרונה כבר קרה לי בערך 5 או 6 פעמים.
בדרכ התייחסתי לזה כאל משהו חולף ואכן חלף לבד.
הפעם חברה סיפרה לי שמצאו לה יבלות על מיתרי הקול ונלחצתי.
הלכתי לרופא אאג והוא בדק עם סיב אופטי
ואמר לי שזה נראה לו משהו וירלי, מודלק גם בגרון ובקנה הנשימה בנוסף למיתרי הקול.
נתן לי משאף פליקסוטייד 250ללא CFC 4 פעמים ביום
ומוקוליט 3 פעמים ביום (למרות שאז לא היה שיעול ומאז כבר כן).
אני לוקחת כבר 3 ימים ואין כל שיפור.
האם יתכן שמשהו פוספס? או שזה טבעי?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
דלקת במיתרי הקול היא הסיבה השכיחה לצרידות. בדרך כלל חולפת ללא טיפול. יכול לקחת כמה שבועות עד להחלמה מלאה. רצוי לשמור על מנוחה קולית בזמן הדלקת.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום, אני סייעת בגן. לפני שנה היתה לי בעיית צריגדות וליחות רבות. עשיתי בדיקת סיב אופטי שמוחדר לגרון אצל רופא אף אוזן גרון ומשום מה זה נעלם לי.
היום לאחר שנה המצב חזר ויותר גרוע יש לי המון לחות ואני צרודה מאוד כל הזמן. ביקרתי אצל רופא אף אוזן גרון לטענתו מדובר שחומציות מהקיבה קיבלתי כדורים שלא עזרו כלל למעט הפחיתו את הצרבת.
אני ממש בלחץ מה זה יכול להיות?
אני אובחנתי ע"י 2 רופאי אף אוזן גרון ,(לאחר שהתלוננתי על צרידות ממושכת,) שיש לי פוליפ במיתר ימני בעקבות שטף דם .וההמלצה של שניהם היא לעבור ניתוח להסרה.
שלוש פעמים הגעתי לבדיקות והפוליפ עדיין היה קיים למרות שהצרידות עברה.
שאלתי:1. אם הצרידות עברה והניתוח הוא בעצם על מנת לשפר את איכות חיי ,איכות הקול,איזו סיבה יש לי לעבור את הניתוח אם אינני צרודה כרגע?
2. למרות שאנותח,יכול להיות עדיין שיקרה מצב כזה שוב ושוב ,אם לא אלמד להשתמש בקול נכון.אז האם ייתכנו ניתוחים חוזרים ונשנים. לא הגיוני.לא?
3. מה הסיכון מול הסיכוי בניתוח מסוג זה להסרת הפוליפ?
4. האם פוליפ דמי כזה יכול להתפתח לגידול?
שלום רציתי לשאול האם השקדים הם שייכים איכשהו למיתרי הקול או שאין בניהם שום קשר

מיכוון שיש לי שקדים גדוליים לא מוגלתיים הם פשוט גדולים ואני סובל מידי פעם מהצטרדויות
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
אין קשר בין גודל השקדים לבין הופעת הצרידות.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

עקב צרידות של חודש לאחר שניהיתי מחנך אובחנתי אצל אף אוזן גרון כמשתמש במיתרים המדומים נשלחתי לקלינאי תקשורת בזמן הטיפול חזר קולי ל 80% מיכולתיו הראשונים אך יש ימים שדועך ויש ימים שחוזר ל 80%,האם מצב כזה יכול להתאים לרפלוקס?בעיקרון אני מטופל בנקסיום 20 מ"ג ולפני תקופה קצרה נבדקתי אצל גסטרולוג ע"י אינדוסקופיה ונאמר שהרירית תקינה ולהמשיך את הטיפול כרגיל בפועל אני לא מרגיש צרבת פעילה האם יש צרבת סמויה?
בן 35 זכר
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
בדרך כלל שימוש במיתרים מדומים אינו קשור לרפלוקס חומצה. רופא אף אוזן גרון שיבדוק את מיתרי הקול שלך יוכל לקבוע אם קיימים אצלך בנוסף סימנים לחומצה שמגיעה לגרון.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום
התינוקת שלי בת שמונה חודשים והיא לא ממלמלת(זה גיל שכבר ממלמלים) כשנולדה והיתה בת יום היתה צרודה מרוב בכי שבאיזשהו שלב היא בכתה ללא קול. כיום היא בוכה ויש קול..אבל אין מימול. יש מימול שיוצא מתוך צעקה..אבל אז היא משתעלת כי זה כואב לה בגרון..האם יתכן פגיעה במיתרי הקול? והאם זה קשור לצרידות ביום שנולדה?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
אם קיימת צרידות קחי את הבת לבדיקת מיתרי הקול אצל מןמחה אף אוזן גרון.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם