מנגנון הבליעה

כיצד מתבצע תהליך הבליעה?

בליעה היא תהליך מורכב הדורש שלמות של האיברים המשתתפים בבליעה (פה, לוע, גרון וושט) וכן של המח ומערכת העצבים האחראיים על מתן האותות לאיברים המשתתפים בתהליך הבליעה להתחיל ולהמשיך בבליעה. הבליעה מתבצעת בשלבים קבועים, רציפים ומתואמים. על הסנכרון בפעילות האיברים השונים המשתתפים בבליעה והרצף בין השלבים אחראית מערכת העצבים. ניתן לחלק את תהליך הבליעה לשלושה שלבים עיקריים בהתאם לאזור בו נמצא המזון במהלך תהליך הבליעה: השלב הפומי (oral phase), השלב הלועי (pharyngeal phase)  והשלב הוושטי (esophageal phase).

שלב הבליעה הפומי

בשלב זה מצוי המזון בחלל הפה. שלב זה ניתן לחלוקה לשניים. בחלק הראשון, הכנת המזון,  מתבצעת הכנת "גוש" המזון לבליעה. בתהליך הכנת המזון משתתפים השיניים ושרירי הלעיסה ללעיסת המזון, השפתיים לסגירת חלל הפה ולמניעת גלישת מזון החוצה מהפה, הלשון ליצירת "גוש" של מזון ולדחיקתו אחורה, הרוק להרטבת המזון, וחוש הטעם, הריח והמגע להרגשת תכונות המזון.  בחלק השני, שלב המעבר, ממוקם "גוש" המזון בעזרת הלשון ושרירי הלעיסה במרכז הלשון ונדחק אחורה לעבר הלוע, לקראת השלב הלועי של הבליעה. 

שלב הבליעה הלועי

בשלב זה המזון עובר דרך הלוע לעבר הושט, לאחר שנדחק ללוע ע"י הלשון. בשלב זה משתתפים שרירי החיך שמתכווצים וסוגרים את המעבר בין האף ללוע ומונעים בכך כניסת מזון לאף, שרירי הלוע שדוחקים את המזון למטה לעבר הושט, שרירי הגרון שסוגרים את מפתח הגרון ומושכים אותו מעלה  כדי למנוע חדירה של מזון לקנה הנשימה, ושריר הסוגר העליון של הושט שמתרפה ומאפשר כניסה של המזון מהלוע לוושט.

שלב הבליעה הוושטי

בשלב זה המזון נכנס לוושט. התכווצויות סדירות לאורך הושט דוחקות את המזון מטה לעבר הקיבה. שריר הסוגר התחתון של הושט המזון מתרפה והמזון עובר לקיבה.

 

מה הסיבות לבעיות בליעה?

את ההפרעות בבליעה ניתן לחלק לשתי קבוצות עיקריות לפי שלבי הבליעה: הפרעות בליעה בשלבים הפומי-לועי (oropharyngeal dysphagia) והפרעות בשלב הוושטי (esophageal dysphagia).   

הפרעות בליעה בשלב הפומי-לועי

הפרעות בשלב הפומי-לועי מתאפיינות בתחושה של קושי בהתחלת הבליעה, שיעול ומחנק בזמן בליעה, הרגשה שמזון נשאר תקוע בגרון-לוע בסוף הבליעה וחדירה של מזון לאף בזמן בליעה. הפרעה בבליעה בשלב הפומי-לועי יכולה לנבוע מבעיית עצב-שריר או מבעיה מבנית-אנטומית. הפרעות בשליטה העצבית  על תהליך הבליעה או הפרעות עצב-שריר הן שמובילות להפרעות הבליעה שמופיעות לאחר ארוע מוחי, בחולי פרקינסון, ALS, מיאסטניה גרביס ועוד. הפרעה מבנית-אנטומית בשלב הלועי-פומי יכולה להיגרם עקב חסר שיניים, תותבות לא יציבות, גידולים או מצבים לאחר ניתוחים לכריתה של גידולים בלשון, בגרון, בלסתות או בלוע, לאחר הקרנות, היצרויות או התכווצויות באזור הסוגר העליון של הושט ועוד.

הפרעות בליעה בשלב הושטי

הפרעות בליעה בשלב הושטי מתאפיינות בתחושה של מזון שנתקע בוושט ואינו יורד, כאב חזה, צריבה לאורך הוושט וכאב בבליעה. הפרעה בבליעה הוושטית יכולה לנבוע מבעיה מבנית-חסימתית או עצבית-תנועתית. הפרעות במבנה הוושט כגון היצרויות, טבעות או גידולים יובילו להפרעה שעיקרה בבליעת מוצקים. הפרעות בשליטה העצבית על תפקוד הושט ובתנועת הוושט כגון התכווצויות בוושט, אכלזיה וסקלרודרמה יובילו  גם לקושי בבליעה של נוזלים נוסף למוצקים.  

 

כיצד ניתן להעריך את תקינות תהליך הבליעה?

ההיסטוריה הרפואית של המטופל, ההיסטוריה של בעיית הבליעה, הבדיקה הגופנית, ובפרט בדיקת הראש והצוואר והבדיקה הנוירולוגית, מכוונות לסיבה להפרעה בבליעה. קיימות מספר בדיקות עזר להערכת תקינות תהליך הבליעה בהן:

בדיקת וידאו של מנגנון הבליעה (MODIFIED BARIUM SWALLOW)

בבדיקה זו נעשית הערכה דינמית של כל שלבי הבליעה. הבדיקה מבוצעת במכון הרנטגן בהנחיית רופא רדיולוג וקלינאי תקשורת. הבדיקה כרוכה בחשיפה לקרינת רנטגן. הנבדק בולע מזונות במרקמים שונים (כגון קרקר, פודינג ונוזלים בסמיכויות שונות) המסומנים בחומר ניגוד הנראה בצילום רנטגן. בזמן הבליעה מבוצעת הקלטת וידאו של צילומי רנטגן של איזור הפה, הלוע, הגרון והוושט של הנבדק. בסיום הבדיקה מתקבל סרט העוקב אחרי מעבר המזון אצל הנבדק בזמן תהליך הבליעה. בבדיקה זו ניתן לגלות הפרעות בכל שלבי הבליעה כגון: הפרעות בלעיסה ובהעברת המזון ללוע, בעיות בסגירת החיך וחדירת מזון לאף, בעיות בסגירת הגרון ושאיפת מזון לריאות (אספירציה) בעיות בהתרפות הסוגרים של הושט, הפרעות בתנועת הושט ובדחיקת המזון לקיבה, כיסים בוושט, החזר של מזון מהקיבה לוושט (רפלוקס) ועוד.

בדיקת (FEEST (FIBEROPTIC EVALUATION OF SWALLOWING AND SENSORY TESTING

בבדיקה זו נעשית הערכה דינמית של שלב הבליעה הלועי ושל תפקוד הגרון בזמן הבליעה. הבדיקה מאפשרת לבדוק גם תחושה בלוע ובגרון, אך אינה בודקת את שלב הבליעה הוושטי. הבדיקה מבוצעת במרפאה בהנחיית רופא אף אוזן גרון וקלינאי תקשורת. במהלך הבדיקה הנבדק בולע מזונות במרקים שונים, תוך כדי הסתכלות על הלוע והגרון של הנבדק בעזרת סיב אופטי גמיש המוכנס דרך האף ומוחזק בלוע. הבדיקה אינה כרוכה בחשיפה לקרינה. הבדיקה יכולה לשמש למטרה אבחנתית וטיפולית-שיקומית. אבחנתית: לבדוק האם קיימת הפרעה מכנית ו/או תחושתית בתהליך הבליעה כגון: שארית מזון בלוע בסוף הבליעה, חדירה של מזון לגרון, שאיפה של מזון לקנה הנשימה, ירידה בתחושה בלוע ובגרון ועוד. טיפולית-שיקומית: התאמה של מרקם המזון וטכניקות בליעה מתאימות לנבדק לשיפור תהליך הבליעה אצלו. 

 

קביעת תור

שליחה
טלפון
שם
טופס כתיבת שאלה
נושא השאלה
השאלה
שם (לא יוצג באתר)
דוא"ל (לא יוצג באתר)
טלפון (לא יוצג באתר)
צרף תמונה
יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה
שלח
איזה מידע חשוב לכתוב בשאלה
1) גיל
2) מין
3) סימפטומים
שמירת פרטיות
השאלות והתמונות המצורפות לשאלה מתפרסמות באתר וחשופות לכלל הגולשים באינטרנט. שם הכותב, הטלפון והדוא"ל לא יוצגו באתר.

32 שאלות גולשים בעמוד זה

שלום אני גבר בן 58
מדי פעם נתקע לי פירור מזון בין הפה והאף לרוב משהו קשה חתיכת כרוב או שבר אגוז זה מציק עד שאני מצליח להוציא אותו לרוב אחרי כמה שעות.
האם זה אמור להצביע על תקלה בבליעה או תופעה נורמאלית שקורית עם הגיל
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
יתכן שקיימת אצלך בעיה בתפקוד החיך שאמור לחסום את המעבר של מזון מהפה לאף בזמון בליעה. זו אינה תופעה "רגילה" שקשורה לגיל. ממליצה להבדק אצל רופא אף אוזן גרון. בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

היי,
אני בן 35 וכבר יותר מ5 שנים אני מכחכח בגרון בזמן או בסיום אכילה. אני לא שם לב שאני עושה את זה אבל הסובבים אותי מגיבים לכחכוח ולאשתי זה נהיה מאד מטריד.
אני יכול לומר שאני עושה את זה בגלל שלאחר הבליעה נשארים לי חתיכות קטנות של אוכל באיזור שקרוב לדרכי הנשימה וזה גורם לי לרצות לכחכח, אני למעשה מוציא קול שדומה נשמע כמו "חחחחח" וזה מוציא את השארית שלא נבלעה מהאיזור הלא נעים ואני חוזר על פעולת הבליעה.
אני זוכר את זה קורה באכילת לחם, אורז, תירס... יש מצב שזה קורה דווקא כשאני רעב ואוכל מהר מדי. אולי אני לא לועס מספיק או אולי אני בולע לפני שהצתברו מספיק מיצים.
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
יתכן שקיימת בעיה בבליעה. מומלץ לפנות למרפאת בליעה להערכת תפקוד מנגנון הבליעה.
בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

אני מפחדת לאכול כי אני מרגישה כל מיני דברים בבליעה
או שאני נושמת ועוד לי בגרון ובחזה
או שיש חלק שאני לא מספיקה לבלוע והוא כבר יורד לגרון ואז אני מכחכחת...זה הכי מלחיץ אותי מה זה אומר הדחף לכחכך? אני מפחדת שלא נכנס לי האוכל לקני הנשימה ואז אני נכנסת ללחץ מטורף
או שאני ממש מרגישה גוש בגרון
יעל אסטרייכר-קדם
לום,
את זקוקה לבדיקת רופא אף אזון גרון ולבדיקת מנגנון הבליעה.
קבעי תור למרפאה 03-6970700.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום,

אני בת 39, כבר מעל שנתיים סובלת מקשיים בבליעת אוכל. עשיתי 3 פעמים אנדרוסקופיה, בריום - לא מצאו לי כלום. מטופלת אצל גסטרולוגית בבית החולים אשר לאחרונה מתעקשת שאעשה מנומטריה (ניסיתי בעבר ולא הייתי מסוגלת לבצע את הבדיקה). הקושי מתבטא בכל סוגי המאכלים וגם שתייה, יש ימים יותר טובים ויש ימים ממש קשים. הייתי גם אצל רופא אאג שעשה לי את הבדיקה עם הסיב, אבל עבר כבר זמן רב.
הייתי גם אצל קלינאית שבדקה את הבליעה עם לחם וגבינה ולא ראתה בעיה.
אני ממש סובלת מפגיעה באיכות החיים כתוצאה מכך וירידה במשקל.
האם יש עוד משהו שאני יכולה לבדוק, בדיקות נוספות?
כמו כן, ההרגשה שמזון מסויים נתקע, אף על פי שאני לועסת לאט לאט ובזהירות, קיים לפעמים - מה אפשר לעשות במצב כזה? לשתות מים?

תודה.
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
אם הבנתי נכון יש תחושה שהמזון נתקע. אם עוד לא עשית בדיקת וידאופלורוסקופיה של הבליעה ו/או בדיקת FEES, כדאי לעשות. אם עשית ובדיקות אלו היו תקינות, כדאי להמשיך עם מנומטריה. בנתיים כדאי להתייעץ עם דיאטנית לגבי תוכנית תזונה שתכלול מאכלים שיותר קל לך לבלוע כדי לעצור את הירידה במשקל.
לאחר שימצא היכן בדיוק הבעיה בבליעה, ניתן יהיה להתקדם לטיפול או לשיקום בליעה.

בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

לפני שנה וארבעה חודשים בלעתי כדור אדויל והוא נתקע לי בגרון ומאז אני מרגיש שתקוע לי משהו בגרון עשיתי בדיקות אצל א.א.ג ומצאו שיש לי ציסתה במיתרי הקול חודש אחרי היית גם אצל גסטורולוג ושלח אותי לביקה של הושט והכל תקין וכן עשיתי בדיקה עם בוריום והכל תקין ולחץ קל אחורי בושט לפני שבועיים עברתי ניתוח כריתה של הציסטה במיתרי הקול ןעדיין יש לי את ההרגשה של התקיעות בגרון מה עושים?
אני בן 54 זכר
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
סביר להניח שתחושת ה"תקיעות" בגרון אינה קשורה לנוכחות הציסטה ולכן לא צפויה להשתפר לאחר הניתוח. סיבות לתחושה שכזו, שבעגה מקצועית נקראת "גלובוס", הן בין השאר רפלוקס של חומצה לגרון, אלרגיות, נזלת אחורית, מתח נפשי ועוד.
מומלץ להמשיך בבירור כולל בירור אלרגיה, בירור לרפלוקס, לשלול סינוסיטיס ולהתייעץ שוב עם רופא אף אזון גרון עם תשובות הבדיקות.
בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום
שלושה שבועות כל מה שאני אוכלת לא מתעכל האוכל לא יורד מהגרון ובגלל האי נוחות הזו אני מקיאה .מה אפשר לעשות
תודה רבה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
מומלץ לפנות לבדיקת מומחה אא"ג לבדיקת הלוע והגרון. לאחר בדיקה יהיה ניתן להמליץ על המשך בירור וטיפול. ניתן לתאם תור בטל. 03-6970700.
בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום רב.
מעל חודשיים אני מרגישה משהו תקוע בגרון.זה התחיל אחרי פופקורן שאכלתי והרופא של אף אוזן גרון אמר שכנאה נשרטתי אבל זה עבר....ואני עדין מרגישה את התחושה ומפחדת בגלל זה לאכול
מה זה יכול להיות?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
יתכן שקיימת בעיה בסוגר העליון של הושט. אם בדיקת רופא אף אוזן גרון הייתה תקינה, מומלץ להתייעץ גם עם רופא גסטרואנטרולוג. בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

דר שלום רב, אני 8 חודשים לאחר לידה של צמודים.
שנים סבלתי מתרבות, במהלך ההיריון זה החמיר.
התחלתי לקחת nexium פעם בכמה ימים, מאז אין לי צרבות. לפני כחודש הרגשתי ממש תחושה של משהו תקוע בגרון, עשיתי usצוואר שהיה תקין ופה עצרתי את הבירור מפחד שזה משהו רציני. התחושה של אוכל תקוע עדיין קיימת, בעיקר לאחר ארוחה אבל לא רק. מה זה יכול להיות? אני מפחדת שזה משהו רציני, לכן מפחדת ללכת ולבדוק יותר לעומק את הנושא. תודה על העזרה.
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
את זקוקה לבדיקת רופא אף אזון גרון שיבדוק את הגרון והלוע התחתון.
תחושות כמו שאת מתארת יכולות להופיע מרפלוקס, אלרגיה, דלקת לחץ נשי ועוד. לעיתים נדירות מדובר במחלה גידולית. בבקשה תאמי תור לבדיקה 03-6970700.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

בס"ד
דר' שלום רב,בן 54, אובחנתי כמה פעמים עם דלקת בקיבה, היה לי הילוקבקטור פילורי ורפלוקס. לאחרונה האוכל נתקע לי בגרון (וזה לא רק תחושה), אני מרגיש את האוכל בחלק העליון של החזה, ומרגיש שחלק מהאוכל לא יורד לקיבה אלא נשאר בוושט. בנוסף כשזה קורה לי אני מגהק הרבה ובסופו של דבר מקיא, והתופעות האלה על בסיס יומי.לפני כשבועיים עשיתי גסטרוסקופיה, והרופא אמר לי שהכל תקין ולהמשיך לשתות נקסיום 20 מ"ג, כדור בבוקר וכדור בערב, אבל הטיפול לא ממש עוזר לי.
האם גסטרוסקופיה אפשר היה לאבחן את הבעיה בוושט או שנבדיקה לא מתייחסת לאזור הבליעה?
תודה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
לעיתים יש צורך בבדיקות נוספות כמו מנומטריה ואימפידנס. לעיתים גם הבעיה היא בלוע ולא בושט. יצכן שאתה זקוק לבדיקות נוספות. ניתן לקבוע תור להתייעצות ב- 03-6970700.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

גוף זר
| 5/15/2019 |
שלום ד"ר. בשבת בלעתי כנראה גוף זר בתוך הקציצה ומאז זה מציק לי, מרגישה אותו תקוע איפושהו.רופא א.א.ג. בדק וטוען שלא רואה שם גוף זר שזה עבר ושרט , אך מדוע אני מרגישה משהו תקוע ועד היום הוא לא יורד.יכול להיות שנתקע ולא רואים אותו . נא תשובתך מה עוד ניתן לעשות?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
יתכן שיש צורך בבדיקת הדמייה (צילום). אם עדיין קיימת תחושה לא נעימה, פני שוב לרופא.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם