נגעים שפירים בגרון

מיתרי קול תקינים בזמן נשימה עמוקה

יבלות במיתרי הקול

יבלות במיתרי הקול נוצרות בחלק הקדמי של מיתרי הקול כתוצאה מלחץ חזק וחיכוך בין המיתרים בשל דיבור מאמץ לאורך זמן. היבלות הן למעשה עיבוי של המיתרים בחלקם הקדמי. העיבוי מפריע להתקדמות גל הקול במיתרים ומונע הצמדות של מיתרי הקול הזמן דיבור. כתוצאה מכך מופיעים צרידות, קול נשיפתי, וחוסר יציבות בקול. היבלות מופיעות בשני מיתרי הקול, זו מול זו. הן שכיחות באנשים דברנים ובאנשים שעבודתם דורשת דיבור רב כמו מורים, מרצים, אנשי מכירות ועוד. יבלות יכולות להופיע גם בילדים. הטיפול ביבלות כולל מוחת קול, הפחתת המאמץ הקולי, שיעורי דיבור, ובמקרים של חוסר תגובה לטיפול שמרני ניתוח להסרת היבלות.
 
  יבלות במיתרי הקול


פוליפ במיתר הקול

פוליפ מופיע עקב קריעה של כלי דם עמוק במיתר הקול. נוצרת שלפוחית מלאה דם הנספגת באיטיות ומפריעה לתנועת מיתר הקול ולסגירה של המיתרים. שינויים כרוניים ברקמת המיתר באזור השלפוחית יוצרים את הפוליפ. הפוליפ הוא חד צדדי. פוליפ שכיח יותר בגברים העובדים בסביבה רועשת ונוהגים להרים את קולם. פוליפ יכול להופיע גם לאחר מאמץ קולי חד פעמי, כמו צעקה חזקה או שיעול חזק, ובאנשים הנוטלים מדללי דם כגון אספירין. הפוליפ מפריע לסגירה של מיתרי הקול וגורם לצרידות. הטיפול בפוליפ כולל שיעורי דיבור וניתוח להסרת הפוליפ עם צריבה של כלי הדם המזין אותו.

 
  פוליפ במיתר קול ימני


ציסטה במיתר הקול

ציסטה היא כיס המכיל ריר או קרטין בתוך מיתר הקול. חלק מהציסטות מולדות וחלקן נוצרות עקב פציעה של מיתר הקול בשימוש לא נכון במיתרים. הציסטה גורמת לנפיחות של המיתר, מפריעה להיווצרות גל הקול, לסגירת המיתרים וגורמת לצרידות. הטיפול כולל שיעורי דיבור וניתוח להסרת הציסטה. 

 
  

ציסטה במיתר קול ימני


גרנולומה במיתר הקול 

גרנולומה נוצרת עקב פציעה כרונית בסחוס שמתחבר למיתר הקול בחלקו האחורי. גורמי הסיכון להופעת גרנולומה הם דברנות, כחכוח גרון כרוני, שיעול כרוני ורפלוקס של חומצה מהקיבה לגרון. היא שכיחה יותר בגברים. הגרנולומה גורמת לצרידות עקב הפרעה בסגירת המיתרים.  הטיפול כולל שיעורי דיבור, טיפול נגד חומציות בקיבה, הזרקת בוטוקס למיתר עם הגרנולומה. לעיתים רחוקות יש צורך בהתערבות ניתוחית.

 
  

גרנולומה במיתר קול ימני


בצקת פוליפואידית במיתרי הקול

בצקת פוליפואידית במיתרי הקול מופיעה במעשנים המדברים הרבה. יותר בנשים. העישון גורם לשינויים כרוניים בתוך מיתר הקול ולהתנפחותו. הבצקת מפריעה לתנועת מיתרי הקול וגורמת לצרידות ולעיבוי הקול (קול "גברי"). לפעמים בצקת נרחבת יכולה לגרום גם לקוצר נשימה ולהרגשת מחנק עקב חסימה של מפתח הגרון. הבצקת היא דו-צדדית. הטיפול בבצקת כולל הפסקת עישון וניתוח לשאיבת הבצקת.
 
  בצקת במיתרי הקול


קביעת תור

שליחה
טלפון
שם
טופס כתיבת שאלה
נושא השאלה
השאלה
שם (לא יוצג באתר)
דוא"ל (לא יוצג באתר)
טלפון (לא יוצג באתר)
צרף תמונה
יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה
שלח
איזה מידע חשוב לכתוב בשאלה
1) גיל
2) מין
3) סימפטומים
שמירת פרטיות
השאלות והתמונות המצורפות לשאלה מתפרסמות באתר וחשופות לכלל הגולשים באינטרנט. שם הכותב, הטלפון והדוא"ל לא יוצגו באתר.

12 שאלות גולשים בעמוד זה

שלום,שמי רוני ואני בת 29 ויש לי ציסטה על מיתר הקול השמאלי, אשר אבחנו אותה מספר מומחי אף אוזן גרון.
אני מאוד חרדה מהניתוח, בעיקר בגלל שהוא מחייב הרדמה כללית.
מה לדעתך עליי לעשות? והאם יש אלטרנטיבות אחרות חוץ מהניתוח? ומה עתיד לקרות לי אם לא אעבור את הניתוח?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
ציסטות בדרך כלל דורשות התערבות ניתוחית לכריתתן. לעיתים טיפול קול אצל קלינאית תקשורת משפר את איכות הקול למרות המצאות הציסטה.
ציסטה יכולה לגדול, להשאר בגודל קבוע, או לקטון (אם היא "מתפוצצת" ומתרוקנת).

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום. בחור בן 21 סבל לפני שנה מציסטה וולקולארית. זו הוצאה בניתוח . פתולוגיה תקין. בחלוף שנה, שוב ציסטה, הפעם מלווה בנפיחות בשקדי הלשון. מה לעשות על מנת שלא יחזור. (מועמד לניתוח להסרה). תודה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
לבצע CT לפני הניתוח כדי להעריך את הקיף הציסטה. בניתוח להסיר את כל הציסטה ולא רק לפתוח אותה. לעיתים לצערי יש חזרות של ציסטות כאלו.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

מהו ממצא פוליפואידי חלק בחלק פוסטריורי?
שלום אני מעוניינת לקבל חוות דעת , אני משתעלת כבר שנה וחצי
בתחילה אמרו לי שאני אסמתית וקיבלתי טיפול סטרואידים ומשאף
עשיתי בדיקת מטאכולין ואני על הקו האדום
בבדיקה של ברונכוסקופיה נמצא פוליפואידי חלק אני בת 44

אשמח לתשובה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום, את זקוקה לבדיקת מיתרי הקול. ניתן לתאם תור בטלפון 03-6970700.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום לך רציתי להיעזר בנושא שמטריד אותי מאוד היתה תקופה של כשלוש שנים בה השנתי לא כבד ונהיו שינויים קיצוניים בקול הוא מעובה מרוסק בנמוכים נוספו לו גוונים לא נעימים נבדקתי אצל רופאים שנחשבים טובים מאוד והם לא ראו כל ממצא על המיתרים האם ניתן לעשות דבר בנידון אודה לך מאוד
יעל אסטרייכר-קדם
שלום, צרידות במעשנים יכולה להגרם עקב דלקת במיתרי הקול, בצקת או נגעים על המיתרים. אם קיימת צרידות מומלץ להבדק שוהב לקביעת הסיבה.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום לך רציתי להיעזר בנושא שמטריד אותי מאוד היתה תקופה של כשלוש שנים בה השנתי לא כבד ונהיו שינויים קיצוניים בקול הוא מעובה מרוסק בנמוכים נוספו לו גוונים לא נעימים נבדקתי אצל רופאים שנחשבים טובים מאוד והם לא ראו כל ממצא על המיתרים האם ניתן לעשות דבר בנידון אודה לך מאוד
שלום,
אני בת 27, זו הפעם ה 3 שמגיע לרופא עקב בעיה זו. כל פעם מקבלת טיפול אנטיביוטי והכאב חולף אך הציסטה נשארת..
מה מומלץ לעשות? האם כדאי לשקול ניתוח? ואם כן האם הפתרון הוא סופי?
תודה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
לשקול עם הרופא ביחד ניתוח בה תכרת הציסטה. בדרך כלל הבעיה תבוא על פתרונה.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

מזה כ20 שנה יש לי בעיות דיבור שבאות והולכות. כרגע יבלת על מיתר שמאל ובצקות. לא מעשנת. סובלת מליחה מרובה באופן כרוני. זקוקה לקול לעבודה (עובדת בטיפול רגשי בילדים, הדרכת הורים וגם הרצאות מדי פעם). יש בעיה עם חציצה באף אבל לפי רופא א.א.ג זה לא מספיק כדי להצדיק ניתוח. מפחדת, ולא רוצה, לפגוע בעבודה שאני כ"כ אוהבת! האם לעשות שוב טיפול בדיבור (שעשיתי בעבר) יכול להיות מספיק כדי לעזור? עושה שטיפות עם מי מלח (עם neti pot)כדי להקל על הגודש אבל נדמה לי שזה מה שגורם אח"כ לכאבי אוזניים, אולי לא מספיקה להוציא את כל הנוזלים.
אשמח לעצה. תודה רבה!
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
איני יכולה לקבוע מבלי לבדוק אותך ולראות את הממצאים שיש לך במיתרי הקול.
יש מצבים ששיעורי דיבור עוזרים. אפשר לקבוע רק לאחר בדיקת מיתרי הקול. ניתן לתאם תור בטלפון 03-6970700.
בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום, אני בת 66. ברקע מחלת סרקיאודוזיס (כרגע לא פעילה) עם תפקודי ריאה של 70%. לפני כחודשיים הלכתי לרופא אא"ג בעקבות לחצים קשים על איזור שמתחת לאוזניים, צלצולים מחרישים באוזניים, קשיים בבליעה עם ליחה רבה והרגשת חנק, קוצר נשימה. אובחנה בצקת בלוע ואודם בלרינקס. טופלתי באומפרדקס כנגד החומציות. אחרי שבועיים התלונות החריפו ועברתי סי. טי. צואר. אובחנה לרינגוצ'לה פנימית בחלל הלרינקס משני הצדדים.
מה זה אומר? לאיזה רופא אא"ג עלי לפנות? האם כל רופא בתחום זה יכול לטפל בבעיה? ומהו הטיפול בסופו של דבר?
תודה מראש על תשובתכם.
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
לרינגוצלה הוא כיס מלא אויר או נוזל היוצא מתוך מרכז הגרון לאיזור שמחוץ לגרון. הלרינגוצלה יכול להשאר בתחומי הסחוסים של הגרון (לרינגוצלה פנימי) או לצאת מחוץ לגרון לתוך הצוואר (לרינגוצלה חיצוני). הסימנים המאפיינים יכולים להיות נפיחות בצוואר, קושי בנשימה, צרידות. אם הלרינגוצלה מזדהם יהיו גם סימנים של זיהום בגרון כגון חום, כאב, קוצר נשימה, קושי בבליעה. לרינגוצלה סימפטומטי, כלומר גורם לבעיה בתפקוד, מקובל להסיר בניתוח. הניתוח נעשה בשיטה אנדוסקופית דרך הלוע או בשיטה פתוחה דרך חתך בצוואר כתלות במיקום ובגודל הלרינגוצלה.
רופאי אף אוזן גרון המתמחים בבעיות גרון מיומנים בניתוחי לרינגוצלה. לפי תאורך קשה לקבוע האם הסימפטומים מהם את סובלת (לחצים באוזנים,צלצלולים, ליחה, מחנק וקוצר נשימה) נגרמים בשל הלרינגוצלה, או אולי קיימות בעיות אף אוזן גרון נוספות. מומלץ לקבוע תור למרפאה שלי לבדיקה וייעוץ מלא.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום
| 5/15/2012 |
בת 36 . לא מעשנת
מדברת המון בתוקף תפקידי כמגייסת כ"א
עברתי ניתוח להסרת פוליפ ממיתר הקול בגיל 21
לאחרונה בבדיקה אצל אא"ג- בעזרת צינור דרך האף ניצפו יבלות על 2 מיתרי הקול
הרופא ממליץ לי רק על טיפול בדיבור בשלב זה- ללא שיקול לניתוח
זה נשמע לך הגיוני? האם מומלץ פשוט ללכת לניתוח ללא תהליך הטיפול בדיבור? בעבר עשיתי זאת אך לא עזר לי בכלל. אשמח לתגובתך
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
יבלות במיתרי הקול מופיעות בדרך כלל בשל מאמץ קולי (מתאורך נשמע שאת מדברת הרבה). הטיפול המקובל הוא שיעורי דיבור במטרה לשפר את טכניקת הדיבור ולמנוע לחץ על מיתרי הקול. ניתוחים במקרים של יבלות שמורים למקרים של יבלות כרוניות שאינן משתפרות בשיעורי דיבור וגורמת לצרידות קשה.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

אני עובדת כגננת כבר 22 שנים.תמיד צרודה.שנה שעברה הרגשתי שמשהו מציק לי בגרון הלכתי לרופא ונאמר לי כי יש לי רפלוקס.לקחתי אומפרדקס .יש לי הקלה משמעותית בכאב בגרון אבל אני עדיין צרודה ועדיין יש לי לעיתים הרגשה שיש לי משהו מציק בגרון {לא כל היום}
הלכתי שוב לרופא והוא בדק עם סיב אופטי ונאמר לי כי יש עיבוי ברירית במיתרי הקול.כיצד מטפלים?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
מתאורך לא ברור אם העיבוי מצוי בשני המיתרים לכל אורכם או רק באיזורי לחץ נקודתיים. לפי תאורך משתמע כי את משתמשת הרבה בקולך. שימוש רב בקול בטכניקה לא נכונה עלול לגרום לעיבוי נקודתי במיתרי הקול באיזורים שאח"כ עלולים להופיע בהם יבלות. עיבוי במיתרי הקול לכל אורכם עלול להופיע במעשנים, בדלקות של מיתרי הקול, ברפלוקס, תת פעילות בלוטת המגן ועוד.
כדאי לפנות שוב לרופא המטפל כדי לברר למה התכוון ב"עיבוי" מיתרים ולטפל בהתאם.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם