ניתוח כפתורים

הכנסת כפתורים (צינוריות אוורור)

למי מתאים הטיפול?

הכנסת הכפתורים במרפאה מבוצעת במטופלים מבוגרים עם נוזלים באוזניים (דלקת אוזן תיכונה עם תפליט - SEROUS OTITIS MEDIA) תקופה ארוכה וירידת שמיעה הולכתית.

 

מה עושים בניתוח "כפתורים"?

בניתוח כפתורים יוצרים נקב ("חור") בעור התוף ובתוכו משאירים צינורית אוורור ("כפתור") המאפשר כניסת אויר דרכו לחלל האוזן התיכונה. ה"כפתור" מתפקד כמעין מעקף ל"חצוצרה" שאינה מתפקדת טוב. הניתוח נמשך מספר דקות. בילדים הוא מבוצע בדרך כלל בהרדמה כללית. במבוגרים ניתן לבצעו בהרדמה מקומית. ברוב המקרים הכפתור נשאר בעור התוף כשנה ואז נופל לבד.

 

כיצד מבוצעת הכנסת הכפתור?

הכנסת הכפתורים נעשית במרפאה בהרדמה מקומית במבוגרים או בהרדמה כללית בחדר ניתוח בילדים. לאחר ההרדמה מבוצע חתך בעור התוף ולתוכו מוכנס הכפתור (צינורית אוורור).

קביעת תור

שליחה
טלפון
שם
טופס כתיבת שאלה
נושא השאלה
השאלה
שם (לא יוצג באתר)
דוא"ל (לא יוצג באתר)
טלפון (לא יוצג באתר)
צרף תמונה
יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה
שלח
איזה מידע חשוב לכתוב בשאלה
1) גיל
2) מין
3) סימפטומים
שמירת פרטיות
השאלות והתמונות המצורפות לשאלה מתפרסמות באתר וחשופות לכלל הגולשים באינטרנט. שם הכותב, הטלפון והדוא"ל לא יוצגו באתר.

18 שאלות גולשים בעמוד זה

בני בן ה5 צריך לעבור שוב ניתוח כפתורים הוא לצערי עם מוצץ וזה בעיה גדולה אמרו לי גם הוא בחינוך מיוחד ועם עיכוב התפתחותי ועל הספקטרום אוטעסטי אני בדילמה האם לעשות שוב ניתוח מה זה הפתור חודש הבא הולכת להתייעץ איך להכין אותו שוב לניתוח
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
אם לבנך ירידת שמיעה כתוצאה מנוזלים באוזניים תקופה ארוכה, כדאי לעשות שוב כפתורים. הניתוח יישפר את שמיעתו ואולי את התקשורת עמו. הניתוח נעשה בהרדמה מלאה קצרה. ניתן לתת לו סירופ לשתיה לפני ההרדמה כדי שקצת יטשטש וירגיע אותו לפני הכניסה לחדר ניתוח. שיהיה בהצלחה.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

מה קורה אם הכפתורים לא נופלים אחרי כשנה וחצי
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
בדרך כלל הרופא יוציא אותם.
בברכה,

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

הילד שלי כיום בן 5 עבר לפני כמה זמן יותר משנה את הניתוח והמנתח שלו אמר שצריך שוב לעבור ניתוח (עם עיכוב התפתחותי כולל שפה) מה עושים האם חייב שוב ניתוח ומה זה יפתור ? האם התקדם או ישאר תקוע ואז לא עשו כלום בזה תודה על מענה
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
לעיתים נוזלים באוזניים חוזרים לאחר שהכפתורים הקודמים נפלו. אם עדיין קיימת בעיית שמיעה משמעותית כתוצאה מהנוזלים באוזניים מומלץ לשקול שוב הכנסת צינוריות איוורור. יש צינוריות הנשארות באוזן תקופה יותר ממושכת וכדאי לשאול את המנתח אם יש מקום להכניס צינוריות כאלו הפעם.
ירידה בשמיעה יכולה לתרום לעכוב שפתי, אך יתכן שיש גורמים נוספים. כדאי גם להתייעץ עם רופא מומחה להתפתחות ילדים ועם קלינאית תקשורת. יש גם מסגרות חינוכיות כגון גן שפתי שעשויות לעזור.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום, בני בן שנה וחצי התגלה לפני כשנה סובל משמיעה נמוכה ברמה בינונית עד גבוהה.כמו כן סבל מאז לידתו מדלקות אזניים חריפות חוזרות.
לפני כחודש ובהמלצה רפואית,ביצענו לו ניתוח כפתורים.
בשבוע האחרון פיתח חום והפרשות מאוזן אחת, אך כפתור נפל דווקא מהאוזן השניה.
למה זה קורה? האם תלוי בניתוח לא מוצלח?
האם יש טעם לעשות עוד ניתוח? האם יכול להיות שהצינורית לא הצליחה להשתלט על כמות הנוזלים והמוגלה שהיו דרך קבע באוזן והם אלו שדחפו את הכפתור החוצה?
תודה מראש
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
זו תופעה שקורית לפעמים, ללא קשר לנוכחות דלקת וזו אינה עדות שהניתוח לא היה מוצלח. כפי שהבנתי, כרגע אין דלקת באוזן ללא הכפתור. יש להמתין לסגירת הנקב ולבדוק מה מצב האוזן בחודשים הקרובים. אם יצטברו שוב נוזלים ותהיה ירידת שמיעה ממושכת באוזן זו, אפשר לשקול שוב הכנסה של כפתור.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום,
בני בן שנה ושלושה חודשים, עבר לפני שבועיים ניתוח כפתורים לאחר דלקות אוזניים חוזרות. היום לאחר שחזר מהגן שמנו לב לדם יבש באחת מאוזניו יחד עם הפרשה קלה.
האם זה סביר שבועיים לאחר הניתוח? אם לא, כיצד יש לנהוג?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
יתכן שיוצאות שאריות דם מהניתוח. יתכן גם שיש זיהום שמתבטא ע"י הפרשה. שמרו על אוזניים יבשות וגשו לרופא המנתח או רופא הילדים לבדיקה. יתכן שיהיה צורך לטפל בטיפות.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

שלום רב,
בתי בת 3 שנים סובלת כבר יותר משנה מדלקות אוזניים חוזרות, הדלקות חודרות את עור התוף וההפרשות יוצאות מהאוזניים בצורה קבועה. בהמצת רופא אאג אנחנו מנקים את האוזניים עם מי חמצן ומטפטפים חומצה בורית כדי למנוע זיהום נוסף. הדלקת הנוכחית לא מפסיקה כבר כמעט חודש. מה ניתן לעשות?
תודה מראש.
יעל אסטרייכר-קדם
שלום, גשו שוב לרופא לבדיקה. ניתן לקחת תרבית מההפרשות כדי לראות איזה מחולל יש לדלקת ולטפל בטיפול אנטיביוטי בהתאם לרגישות של המחולל בטיפות או באנטיביוטיקה דרך הפה.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

ערב טוב לפני כשנה הבת שלי עברה ניתוח כפתורים שני עקב ירידה בשמיעה משמועתית .לפני חודשים עשינו בדיקת שמיעה יצאה תקינה .כמונכן במעקב כל 3החודשים גם בעוד שבועיים יש ביקורת
היום מתלוננת כי באוזן אחת לא שומעת .
שאלתי היא כזו כמה ניתן לערוך ניתוחי כפתורים והאם יש פתרון אחר יציב יותר בזמן .
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
לא כתבת בת כמה בתך. גם לא ידוע אם יש בעיה של הגדלת אדנואידים שגם יכולה להשפיע על הופעת הנוזלים באוזניים. לא בכל ירידת שמיעה מנוזלים יש צורך בכפתורים. תלוי במידת הירידה בשמיעה ובמשכה. לפעמם כריתת האדנואידים (שקד שלישי) יכולה למנוע חזרה של נוזלים. לפעמים מחליטים להכניס T-TUBE ש"מחזיק" יותר זמן בעור התוף. אפשר להכניס כפתורים פעמים רבות אם קיים צורך ואם מצבו האנטומי של עור התוף מאפשר זאת.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

בני בן השנתיים עבר לפני שנה ניתוח כפתורים עקב לקות שמיעה בינונית חמורה ונוזלים באוזניים. מרכיב מכשירים מזה חצי שנה. הבוקר הופיע דימום באחת האוזניים.הכפתורים נראו בבירור בבדיקות אצל אאג. לא סבל כמעט בכלל מדלקות אוזניים ודימום לא היה עד כה. האם ייתכן שזה הכפתור שנפלט?
יעל אסטרייכר-קדם
יתכן שכן. גשו לרופא אא"ג לבדיקה. יתכנו סיבות אחרות לדימום כמו דלקת או פציעה של האוזן.

בברכה,
ד"ר אסטרייכר

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

בבדיקה שמיעה שלאחר נתוח כפתורים אצל בני מסתבר שנפגע עצב השמע. ויש לו נכות קבועה מהי האחריות של המנתח במקרה כזה?
מי יכול לתת חוות דעת ?
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
תתכן פגיעה בעצם השמע עקב ניתוח כפתורים, אך זה קורה לעיתים מאוד נדירות. פנו למומחה אוזניים לקבלת חוות דעת.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

כחודש וחצי שיש לי נוזלים באוזניים וירידה משמעותית בשמיעה טופלתי באנטיביוקה אוגמנטין 7 ימים קלרינז ותרסיס פלוקונז לאף כמו כן שלושה ימים לקחתי ציפרודקס אנטיביוטיקה ומוקוליט אשר הפסקתי אחרי שלושה ימים כעת אני רק שמה תרסיס פלוקונז לאף בוקר וערב הציעו לי ניתוח כפתורים מה דעתך האם אחרי חודש וחצי כבר לנתח או להמתין עוד וכמה זמן עד לייבוש עצמי של הנוזלים?
אודה מאוד לתשובתך המהירה