ניתוח להסרת ציסטה על מיתרי הקול
| 1/1/2012 |
שלום, אני בת 23. כבר כמה זמן שאני מרגישה צרודה, הלכתי לרופא אף אוזן גרון. אחרי בדיקה הוא אבחן אצלי ככול הנראה ציסטה במיתר השמאלי שלי, והמליץ על ניתוח. חוץ מהצרידות אין לי שום סימפטומים כרגע ועוד לא ניסיתי טיפול אצל קלינאי תקשורת. רציתי לשאול אותך האם את ממליצה לעשות את הניתוח, אני מאוד חוששת מההרדמה הכללית ומהסיכונים הכרוכים בניתוח.ורציתי לשאול את דעתך המקצועית.
תודה!
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
ציסטות יכולות להופיע על מיתרי הקול במיקומים שונים ובגדלים שונים ולגרום לצרידות. לא הזכרת את משך הצרידות שלך והאם היא הופיעה פתאום או שהופיעה מזמן וכעת החמירה. לעיתים קיימת ציסטה קטנה במיתר הקול תקופה ארוכה, ללא הפרעה משמעותית בקול, ובגלל מאורע חריג כמו דלקת במיתרי הקול, מאמץ קולי קשה ועוד נגרמת צרידות המובילה לבדיקה של מיתרי הקול ולגילוי הציסטה. לעיתים גם לא ניתן לאבחן באופן חד משמעי לפי הבדיקה במרפאה כי מדובר בציסטה ולא בפוליפ ויש צורך לבצע בדיקה של הגרון בהרדמה כללית כדי להגיע לאבחנה.
לפני כל התערבות ניתוחית במיתרי הקול כדאי לעבור אבחון וטיפול אצל קלינאי תקשורת כשהמטרות הן לשפר את טכניקת הדיבור, לאפשר נסיגה של נגעים הנגרמים בשל מאמץ קולי, ולמנוע נזק עתידי נוסף למיתרי הקול לאחר הניתוח. לעיתים יהיה שיפור מספק באיכות הקול עם שיעורי דיבור, באופן שימנע את הצורך בניתוח. למרות זאת, בציסטות גדולות, או כשאין שיפור באיכות הקול לאחר שיעורי דיבור, מומלץ לבצע ניתוח להוצאת הציסטה.

האמור לעיל אינו תחליף לאבחון וייעוץ אישי ע"י מומחה במקרה הספציפי.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם

ציסטה על מיתרי הקול
| 12/17/2012 |
בן 15, לאחר צרידות ממושכת אובחנה ציסטה על מיתר קול שמאלי עם המלצה לניתוח. השאלות באופן כללי למצבים מסוג זה: האם בכל מקרה חייבים לנתח בשלמות או קיימים מצבים שאפשר או עדיף רק לנקז, אם כן מהם? ומה הסיכונים בהמנעות מפעולה כירורגית בכלל.
יעל אסטרייכר-קדם
שלום,
ציסטה במיתר הקול היא ממצא שפיר. אם נוכחות הציסטה מפריעה לאיכות הקול, ניתן לשקול ניתוח. תתכן ציסטה קטנה שכמעט ולא תפריע לאיכות הקול, ולכן לא תמיד יש הכרח לנתח. בדרך כלל מומלץ להסיר את הציסטה בשלמות על מנת למנוע חזרה. במידה שלא ניתן טכנית להסירה בשלמות (בזמן הניתוח) אפשר "לפתוח" אותה (דומה לניקוז), אך במקרים אלה עולה הסיכוי לחזרה ולהפרעה חוזרת בקול.

בברכה,
ד"ר יעל אסטרייכר-קדם